"Młodzież ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu". Rusza III edycja konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła start III edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Konkurs propaguje wiedzę na temat Zbrodni Katyńskiej i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodzieży. Kierowany jest do młodych w wieku 15-26 lat.
2022-01-20, 04:26
W inauguracyjnej edycji konkursu wpłynęło ponad 700 prac, w kolejnej już blisko 4 tysiące. Młodzi autorzy z całej Polski wykazali się kreatywnością, wrażliwością, ale przede wszystkim szczegółową wiedzą i głębokim zrozumieniem problematyki. Ogromne zainteresowanie tematyką Katynia - historii zbrodni i milczenia - zachęciło organizatorów do kontynuacji wydarzenia.
"Młodzież ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu"
Inicjatorka wydarzenia, Elżbieta Witek podkreśliła, że poprzednie edycje konkursu pokazały ogromną wiedzę młodzieży na temat Katynia. - Wszystkie te prace pokazały, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, ale jest także bardzo zaangażowana, zainteresowana, ma w sobie dużą dawkę patriotyzmu - podkreślała marszałek Sejmu.
Zwracała uwagę, że konkurs pełni ważna rolę odkłamywania historii o Katyniu. - Wierzę, że podobnie jak w latach poprzednich, środowiska szkolne i akademickie z radością wezmą udział w konkursowych zmaganiach. Jestem pewna, że nadesłane prace dostarczą nam kolejnych, poruszających świadectw odwagi w głoszeniu prawdy i patriotyzmu młodego pokolenia Polek i Polaków - dodaje Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Zgłoszenia do 11 marca
Uczestnik będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę w każdej z trzech dedykowanych kategorii: plastyczna (stworzenie projektu medalu - awers i rewers - na temat "Katyń - Pamiętamy"), literacka (praca na temat "Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności") oraz tekst piosenki (przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej).
REKLAMA
Uczestnik konkursu będący studentem studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych może złożyć wyłącznie jedną pracę w kategorii: scenariusz lekcji (zadaniem uczestnika jest stworzenie scenariusza lekcji na temat: "Katyń-Pamiętamy" - 45 minutowy konspekt zajęć lekcyjnych). Prace muszą zostać przygotowane w języku polskim. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane do Konkursu przez autorów indywidualnych.
Posłuchaj
Prace konkursowe przyjmowane będą do 11 marca. Zgłoszenia należy dokonać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl.
»Zbrodnia Katyńska - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl«
Honorowy patronat prezydenta
Konkurs objęty jest honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W skład komitetu wchodzą między innymi szefowie resortów kultury, edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.
REKLAMA
W Komitecie Organizacyjnym III edycji Konkursu znaleźli się: Prezes Polskiego Radia - Agnieszka Kamińska, Prezes Telewizji Polskiej - Jacek Kurski i Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki - Paweł Kurtyka. Polskie Radio jest również - obok Telewizji Polskiej - patronem medialnym konkursu
Wyświetl ten post na Instagramie
Seria albumów Polskiego Radia
Polskie Radio w 2008 roku - z inicjatywy ówczesnego prezesa Krzysztofa Czabańskiego - wydało album "Katyń 1940", który zapoczątkował cykl tożsamościowych wydawnictw poświęconych wydarzeniom i bohaterom ważnym dla polskiej historii. W kolejnych latach ukazały się albumy poświęcone między innymi tragicznym wydarzeniom na Wołyniu w 1943 roku, katastrofie w Smoleńsku, a także pielgrzymkom św. Jana Pawła II do Polski oraz 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wydawnictwom Polskiego Radia patronuje Rada Mediów Narodowych.
W serwisie specjalnym "Katyń" przypominamy archiwalne nagrania z albumu "Katyń 1940" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
REKLAMA
Czytaj także:
- Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów
- Unikalna internetowa baza Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zachara: jest ich w tej chwili ponad 17 tys.
- Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej
mbl
REKLAMA