Srebro w slalomie gigancie - Igor Sikorski drugi na MŚ w Lillehammer
Brązowy medalista paraolimpijski z Pjongczangu w paranarciarstwie alpejskim, Igor Sikorski, stanął na podium Mistrzostw Świata w swojej koronnej konkurencji – slalomie gigancie. To dobry prognostyk przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami paraolimpijskimi, które 4. marca rozpoczną się w Pekinie.
2022-01-20, 11:00
Polak startujący w grupie siedzącej, poruszający się na monoski (narcie zamocowanej do specjalnego siedziska) już w pierwszym przejeździe udowodnił, że trzeba będzie się z nim liczyć – zajmował po nim wysokie, trzecie miejsce. Jednak paranarciarstwo alpejskie to sport pełen niespodziewanych zwrotów akcji i podejmowanego na trasie maksymalnego ryzyka – szczególnie, jeśli zawodnicy, tak jak w wypadku tej kategorii, poruszają się na jednej narcie. W drugim przejeździe lider klasyfikacji, Holender Jeroen Kampschreur wypadł z trasy i nie ukończył wyścigu. Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała) z kolei po pewnym i szybkim drugim przejeździe mógł cieszyć się ze srebrnego medalu. Zwycięzcą został reprezentant gospodarzy, Jesper Pedersen.
Akces do światowej czołówki potwierdził Michał Gołaś (Fundacja „Aktywni Bez Barier”) – niespełna 18-letni zawodnik startujący w grupie niepełnosprawności wzroku z przewodnikiem Kacprem Walasem zajął 6. miejsce. Po raz kolejny uplasował się wysoko na tegorocznych MŚ - wcześniej zajął m.in. 4. Miejsce w superkombinacji alpejskiej. W grupie stojącej, przeznaczonej dla zawodników z rozmaitymi dysfunkcjami kończyn górnych i dolnych, 29. miejsce zajął Andrzej Szczęsny (Start Bielsko-Biała).
W czwartek 20. stycznia podczas Mistrzostw Świata w sportach zimowych w Lillehammer rywalizują biathloniści – tam możemy spodziewać się startu Moniki Kukli w kategorii siedzącej oraz Pawła Gila z przewodnikiem Michałem Landą w kategorii niepełnosprawności wzroku.
Oprócz Igora Sikorskiego, medale dla Polski na MŚ w Lillehammer zdobywali: Monika Kotzian (Start Katowice), która triumfowała w parasnowboardowym slalomie równoległym, oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), który był drugi w biegu narciarskim na 6 km. Mistrzostwa potrwają do niedzieli, 23. Stycznia.
REKLAMA
Mistrzostwa Świata to ostatnie przetarcie przed XIII Zimowymi Igrzyskami Paraolimpijskimi w Pekinie, które rozpoczną się już 4. marca 2022.
Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC – International Paralympic Committee). W chwili obecnej zrzesza 8 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP, Polską Federację Bocci, Polski Związek Rugby na Wózkach oraz Polski Związek Tenisa Stołowego. Prezesem PKPar-u jest Łukasz Szeliga, który piastuje tę funkcję od 2015 roku.
Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego:
/red
REKLAMA
REKLAMA