Gaz paliwem przejściowym w odchodzeniu od węgla. Europosłowie ponadpartyjnie apelują do KE
Grupa 80 europosłów zaapelowała do Komisji Europejskiej o uwzględnienie gazu jako paliwa przejściowego w odchodzeniu od węgla w energetyce, czy ciepłownictwie.
2022-01-20, 18:35
Pod listem z inicjatywy europosłów Jerzego Buzka z PO i Bogdana Rzońcy z PiS-u podpisali się deputowani z sześciu grup w Parlamencie Europejskim z 14 państw członkowskich. Chodzi o zapisy w tak zwanej taksonomii, które sprawią, że inwestycje w gaz będą mogły otrzymać unijne dofinansowanie.
To sprawa kluczowa dla Polski, która od dłuższego czasu argumentuje, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych. Wstępny projekt przygotowany przez Komisję i wysłany do konsultacji przewiduje uznanie gazu i atomu jako zielonych źródeł energii i toruje drogę do unijnego finansowania.
Równowaga między ambitnymi celami a wyzwaniami technologicznymi
Europosłowie uważają, że ta propozycja wychodzi naprzeciw wielu oczekiwaniom, ale powinna zapewnić większą równowagę między ambitnymi celami a wyzwaniami technologicznymi. Deputowani podkreślili, że elektrownie na gaz mogą umożliwić o wiele większą integrację odnawialnych źródeł energii z unijnym systemem energetycznym i zapewnić niezawodność oraz stabilność sieci.
Argumentują, że w niektórych krajach najbardziej realnym rozwiązaniem byłoby ciepłownictwo z wysokosprawną kogeneracją na gaz ziemny. Deputowani wezwali Komisję do uznania różnic regionalnych między krajami i ograniczenia ubóstwa energetycznego w Europie. - Jest to tym bardziej pilne i ważne w kontekście wzrostu cen energii tej zimy - podkreślili europosłowie.
REKLAMA
Posłuchaj
- Spór w UE dot. atomu. Macron: energia atomowa nuklearna służy redukcji emisji CO2
- "Energia nuklearna to suwerenność". Prezydent Francji chce uznania atomu za zrównoważoną inwestycję
dn
REKLAMA