Raubo: Rosja może wycofać się spod granic Ukrainy, ale to wiązałoby się z utratą wizerunku
- Jestem wysoce sceptyczny co do kreowania czarno-białego obrazu w związku z działaniami Rosji w Europie, ponieważ on wpisywałby się w rosyjskie scenariusze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, wykładowca akademicki, specjalista w zakresie obronności.
2022-01-21, 12:15
Zdaniem gościa PR24 strona rosyjska ma jeszcze szansę wycofania się spod granic Ukrainy, gdzie gromadzi sprzęt i wojsko. Dla Rosjan, jak zauważył ekspert, powrót wiązałby się jednak z utratą obrazu czy wizerunku, jaki tworzą wokół siebie na użytek zewnętrzny.
Z Rosji do jednostek wspieranych przez nią separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przewieziono od początku roku 7 tys. ton paliwa, czołgi, uzbrojenie i amunicję. Takie informacje podaje ukraiński wywiad wojskowy. Według niego w Rosji trwa nabór najemników, którzy są wysyłani do Donbasu.
"NATO nieugięte"
- Możemy dziś mówić o wątpliwościach co do postawy państw zachodnich wobec rosyjskiej agresji, ale z drugiej strony, po spotkaniu w formacie Rady NATO-Rosja, mieliśmy bardzo ważny sygnał, iż Sojusz w sprawie swoich założeń obronnych pozostaje nieugięty i nie zamyka drzwi dla tych, którzy chcieliby być w NATO - powiedział dr Jacek Raubo.
Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.
REKLAMA
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Jacek Raubo (wykładowca akademicki, specjalista w zakresie obronności)
Data emisji: 21.01.2022
Godzina: 11:09
REKLAMA
REKLAMA