Regulacja cyfrowych gigantów. Jest zielone światło ze strony PE

Parlament Europejski dał zielone światło do rozpoczęcia negocjacji w sprawie aktu o usługach cyfrowych. Dyrektywa ma powstrzymać gigantów internetowych, takich jak Apple, Google czy Facebook od stosowania nieuczciwych praktyk.

2022-01-22, 03:43

Regulacja cyfrowych gigantów. Jest zielone światło ze strony PE
Parlament Europejski dał zielone światło do negocjacji w sprawie aktu o usługach cyfrowych. Foto: Twin Design / Shutterstock.com

Akt o usługach cyfrowych ma chronić konsumentów i mniejsze przedsiębiorstwa oraz pomóc w złamaniu dominacji amerykańskich firm w obszarze mediów społecznościowych, wyszukiwarek internetowych czy sklepów online.

Mocne ograniczenia nałożone na gigantów internetowych

Projekt przewiduje m.in. zakaz łączenia informacji o użytkowniku w celu personalizowania reklamy, wprowadza również ograniczenie w łączeniu usług cyfrowych oraz umożliwia usuwanie fabrycznie zainstalowanych aplikacji ze smartfonów lub komputerów. Za naruszenie unijnych przepisów mają grozić kary finansowe, wynoszące od 4 do 20 procent wartości obrotów firmy. Pojawiły się także dodatkowe propozycje europosłów - np. by znacząco ograniczyć personalizowanie reklam.

Konserwatyści popierają główne założenia tego projekty, dodatkowe propozycje wymagają ich zdaniem jednak uzgodnienia - mówił o tym m.in. europoseł Partii Republikańskiej, Adam Bielan. - [Chodzi o to], byśmy nie stworzyli ograniczeń dla tych firm, którym akt cyfrowy ma pomóc. Przykładem są tu spersonalizowane reklamy, moja grupa jest tu ostrożna, jeśli chodzi o zmiany w zasadach związanych z rynkiem reklamowym. Szczególnie dla małych firm jest to istotne, by w sposób prosty i niedrogi dotrzeć do grup docelowych - powiedział europoseł.

Posłuchaj

Strasburg: PE dał zielone światło do negocjacji w sprawie aktu o usługach cyfrowych. Relacjonuje Karol Surówka (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Wprowadzenie regulacji na rynku cyfrowym poparli również socjaldemokraci, zieloni, lewica oraz grupy: Odnowić Europę oraz Tożsamość i Demokracja. Nieoficjalnie wiadomo, że prace nad aktem o rynkach cyfrowych śledzi strona amerykańska, która obawia się nadmiernych ograniczeń dla swoich firm. Z informacji udostępnionych przez europosłów wynika, że spośród dwudziestu największych światowych firm informatycznych tylko jedna ma siedzibę w Europie. W ocenie deputowanych, amerykańskie firmy korzystały w przeszłości z nieuczciwych praktyk, by wchłaniać albo zwalczać europejskie firmy z branży IT. 

REKLAMA

Czytaj również:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej