77. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. W siedzibie NATO opuszczono flagi do połowy masztu

Flagi państw członkowskich NATO w kwaterze głównej w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. W ten sposób uczczono pamięć ofiar Holokaustu.

2022-01-27, 10:53

77. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. W siedzibie NATO opuszczono flagi do połowy masztu
Flagi państw członkowskich NATO w kwaterze głównej w Brukseli zostały opuszczone do połowy masztu. Foto: shutterstock/Alexandros Michailidis

Dziś przypada 77.rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, dziś także obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

27 stycznia 1945 roku oswobodzonych zostało 7 tysięcy więźniów największej "fabryki śmierci", w tym ponad 300 dzieci. Niemieckiemu kierownictwu obozu Auschwitz nie udało się zatrzeć wszystkich śladów.

Josep Borrell: nie wolno zapomnieć 

- Każde państwo na całym świecie powinno uhonorować wszystkie ofiary Holokaustu, potępić negowanie i wypaczanie Holokaustu oraz rozwijać programy edukacyjne, które pomogą zapobiec ponownemu wystąpieniu ludobójstwa - oświadczył w czwartek, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell.

- Nikt nigdy nie powinien zapominać o zbrodniach popełnianych przez nazistów. Ofiary nigdy nie powinny być zapomniane. Każde państwo na całym świecie powinno uhonorować wszystkie ofiary Holokaustu, potępić negowanie i wypaczenie Holokaustu oraz rozwijać programy edukacyjne, które pomogą zapobiec ponownemu wystąpieniu ludobójstwa - zadeklarował szef unijnej dyplomacji.

REKLAMA

- W sytuacji szerzenia się dezinformacji, gdy wielu światowych przywódców robi kozły ofiarne z mniejszości, edukacja młodszych pokoleń na temat Holokaustu jest najlepszym antidotum. Jest to najlepsze narzędzie do walki z nietolerancją, bigoterią i zapewnienia, że przesłani​e "Nigdy więcej" będzie rozbrzmiewać w przyszłych pokoleniach - dodał.

Jego zdaniem, dziś jest to jeszcze ważniejsze, gdyż odchodzą ostatni ocaleni z Holokaustu.

- Większości tych, którzy byli świadkami i przeżyli okropności II wojny światowej oraz mieli najjaskrawsze wspomnienia o Holokauście, nie ma już z nami - podkreślił Hiszpan.

Czytaj także:

- Antysemityzm i negowanie Holokaustu są niezgodne z uniwersalnymi wartościami. [...] Dziś i w nadchodzących latach pozostajemy bardziej zdecydowani niż kiedykolwiek w naszym zobowiązaniu, aby nigdy nie zapomnieć. Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o wszystkich ofiarach i ich cierpieniu. Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli w Holokauście, jesteśmy to winni ocalałym i jesteśmy to winni naszym przyszłym pokoleniom - skonkludował Josep Borrell.

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej