Ulgi podatkowe dla małżonków, pracującego emeryta i samotnego rodzica. Słuchacze "Trójki" dostali odpowiedzi na swoje pytania

 W przypadku rozliczania się razem ze współmałżonkiem, przysługuje im prawo do skorzystania z ulgi dla klasy średniej - powiedziała Małgorzata Sator kierownik wydziału w Urzędzie Skarbowym Warszawa Wola w audycji "Zapraszamy do Trójki".

2022-01-27, 16:40

Ulgi podatkowe dla małżonków, pracującego emeryta i samotnego rodzica. Słuchacze "Trójki" dostali odpowiedzi na swoje pytania
Jeżeli kobieta po 60 roku życia i mężczyzna po 65 roku nie pobierają świadczeń emerytalnych, a pracują wtedy przysługuje im ulga dla pracujących seniorów.Foto: CYFRYZACJA KPRM/Twitter

Ulga dla klasy średniej może być odliczana od dochodów z pracy (umowy o pracę) jak i z działalności gospodarczej (opodatkowanej na zasadach ogólnych) indywidualnie oraz razem ze współmałżonkiem (wspólne, roczne zeznanie podatkowe).

W przypadku rozliczania się jednej osoby ulga przysługuje wtedy, gdy nasze dochody ( z umowy lub z działalności  gosp.) mieszczą się w przedziale od 68 412 do 133 692 złotych, a w celach miesięcznej zaliczki na cele podatkowe od kwoty 5701zł  do 11 141 złotych.

Ale jeżeli przekroczymy taką kwotę w skali roku, a będziemy się chcieli rozliczać ze współmałżonkiem, wtedy ulgą dla klasy średniej objęta będzie połowa, wspólnych dochodów. Z pracy na umowę lub z działalności gospodarczej, chodzi o połowę dochodu do sumy 133, 692 złote. Tylko wtedy oboje będą mogli skorzystać z tej ulgi.

Jaka ulga dla pracującego seniora ?

Jeżeli kobieta po 60 roku życia i mężczyzna po 65 roku nie pobierają świadczeń emerytalnych, a pracują, wtedy przysługuje im ulga dla pracujących seniorów. Chodzi o zwolnienie z podatku dochodowego (od dochodów z pracy) pod warunkiem, że dany podatnik, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie pobiera pieniędzy z emerytury.

REKLAMA

Chodzi o przypadek, gdy dana osoba pomimo odpowiedniego wieku, wciąż nie wystosowała do ZUS wniosku o nabycie prawa do świadczenia emerytalnego. Ale jest też inny wyjątek, gdy emeryt chcąc pracować i zachować prawo do ulgi dla pracującego emeryta, zawiesza pobieranie świadczenia emerytalnego na określony czas.

Co z ulgą na dzieci dla samotnego rodzica ?

Ulga w wysokości 1500 złotych na dziecko, nadal przysługuje po rozwodzie, gdy matka lub ojciec  samotnie wychowuje dziecko i które z nimi mieszka. Ta ulga podatkowa nie może być przyznana w jakiejkolwiek formie drugiemu rodzicowi. Ulga pozwala w rocznym odliczeniu podatkowym odliczyć sumę 1500 złotych, tylko jednemu rodzicowi.


PR3/PR24/Zapraszamy do Trójki/sw


Posłuchaj

Małgorzata Sator kierownik wydziału Urzędu Skarbowego W-wa Wola, tłumaczy rozliczanie wspólne małżonków ("Zapraszamy do Trójki" PR3) 3:41
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej