"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

- Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz).  

2022-01-30, 15:20

"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz
Klistała: w obozie zostali jedynie chorzy więźniowie, niezdolni do marszu ewakuacyjnego, dzieci i kobiety.Foto: Luka Dakskobler/ Shutterstock

27 stycznia 1945 roku został wyzwolony niemiecki obóz zagłady Auschwitz. Większość więzionych w nim osób nie wierzyła, że można stamtąd wyjść inaczej niż "przez komin". Byli jednak i tacy, którzy spróbowali z niego uciec.

Dziś trwa debata dotycząca tego, czy faktycznie wkroczenie Rosjan było wyzwoleniem dla więźniów KL Auschwitz. 

Z taką terminologią nie zgadza się m.in. Jerzy Klistała (historyk), którego ojciec i szwagier ojca trafili do obozu. 

- W obozie zostali jedynie chorzy więźniowie, niezdolni do marszu ewakuacyjnego, dzieci i kobiety. Niemiecka obsługa faktycznie uciekła stamtąd przed wkraczającymi Rosjanami. Wiem z ust świadków, jak to wyglądało - podkreślił na antenie PR 24.

REKLAMA

Gość audycji odniósł się również do polityki obecnego dyrektora Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau - byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - z którą zupełnie się nie zgadza. 

Klistała zauważył, że dyrekcja mocno koncentruje się na obchodach 27 stycznia, czyli "wyzwolenia" obozu, "segregując zapraszanych gości".

- Nie obchodzi się również 14 czerwca, ustanowionego jako dzień pamięci o pierwszym transporcie do obozu, który miał miejsce w 1940 roku. Pan dyrektor zupełnie to lekceważy. (...) Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie.

Jak przypomniał historyk, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich występowało do Sejmu o nadanie temu dniowi statusu święta. - I został on uznany za takie - dodał.

REKLAMA


Posłuchaj

Jerzy Klistała o polityce Muzeum Auschwitz ("Temat dnia/Gość PR24") 22:33
+
Dodaj do playlisty

 

Zapytany o to, czy jest szansa na zmianę kierunku działalności i polityki Muzeum Auschwitz, odpowiedział, że "jest, jeśli tylko zmieni się dyrektor, co może być trudne".   


Czytaj również:

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz) 

REKLAMA

Data emisji: 30.01.2022

Godz. emisji: 14.06

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej