Brytyjski rząd wraca do obietnic sprzed pandemii. Chce wyrównywać szanse w różnych częściach kraju
Rząd Wielkiej Brytanii bierze się za spełnianie obietnic wyborczych z 2019 roku. W środę przedstawiono od dawna zapowiadaną strategię wyrównywania poziomu rozwoju i szans życiowych między poszczególnymi częściami kraju. To była główna obietnica urzędującego premiera Borisa Johnsona po ostatnich wyborach do Izby Gmin.
2022-02-03, 02:07
Po tym jak Partia Konserwatywna przejęła w wyborach w 2019 roku wiele okręgów w północnej i środkowej Anglii, w których zwykle głosowano na laburzystów, Boris Johnson obiecał nowo pozyskanym wyborcom, że zlikwidowanie dysproporcji w poziomie życia między Londynem i resztą południowej Anglii a pozostałą częścią kraju będzie priorytetem jego rządu. Na przeszkodzie w realizacji tych planów stanęła jednak pandemia COVID-19.
Ambitna strategia rządu
- Po dwóch długich latach pandemii COVID-19 musimy sprawić, by ten kraj znów zaczął działać na najwyższych obrotach. Potrzebujemy szybszego wzrostu, sprawniejszych usług publicznych i wyższych płac, a także musimy pozwolić pomijanym i niedocenianym społecznościom odzyskać kontrolę nad swoim losem. Ponieważ wiemy, że wprawdzie talenty są równo rozłożone w całej Wielkiej Brytanii, możliwości nie są - mówił w Izbie Gmin Michael Gove, minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych.
Rząd opublikował w środę liczącą 332 strony strategię, na którą składa się 12 "narodowych misji" do zrealizowania do 2030 roku wraz z systemem mierzenia postępów. Wśród tych 12 misji znalazły się obietnice skoncentrowania wydatków na edukację w zaniedbanych częściach kraju, aby wyeliminować analfabetyzm i nieumiejętność liczenia, zbliżenie transportu publicznego w pozostałej części kraju do standardów londyńskich, zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu 5G dla "znacznej większości" gospodarstw domowych, redukcja liczby zabójstw, rozbojów i innych ciężkich przestępstw, zmniejszenie różnic w średniej przewidywanej długości życia, zwiększenie publicznych wydatków na badania i rozwój o 40 proc., czy zwiększenie poziomu satysfakcji z miejsca zamieszkania poprzez regenerację zaniedbanych centrów miast.
Program ma objąć także Szkocję, Walię i Irlandię Północną
Wprawdzie wiele z tych misji to istniejące już wcześniej polityki rządu, na które już przeznaczono fundusze, ale - jak wskazywał Gove - po raz pierwszy zostaną one zapisane w ustawie. Ponadto, wyjaśniał, strategia nie ma na celu zapewniania nowych środków finansowych, ale zagwarantowanie, że te, które są, będą skutecznie wydawane na realizację lokalnych priorytetów.
REKLAMA
Lepszej realizacji tych priorytetów ma służyć zwiększenie kompetencji władz lokalnych, tak aby w każdym z regionów Anglii były one porównywalne z Londynem oraz zwiększenie liczby stanowisk burmistrzów pochodzących z bezpośrednich wyborów, jacy są już np. hrabstwach metropolitalnych Greater Manchester czy West Midlands.
Większość polityk zawartych w strategii odnosi się tylko do Anglii, ale rząd podkreśla, że wyrównywanie poziomu jest inicjatywą obejmującą całe Zjednoczone Królestwo i chce współpracować ze zdecentralizowanymi administracjami w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, aby to osiągnąć.
Posłuchaj
- "Oligarchowie Putina nie będą mogli się ukryć". Wielka Brytania poszerza zakres sankcji wobec Rosji
- "Witamy znów życie, które znaliśmy". Pierwszy kraj w UE wolny od covidowych obostrzeń
jmo
REKLAMA
REKLAMA