"Nasze stanowisko było konsekwentne i zgodne z polskim interesem". Rzecznik PiS o porozumieniu z Czechami

- Pomimo ataków ze strony opozycji i tych, którzy chcieli zamknięcia Turowa nasze stanowisko w tej sprawie było konsekwentne i niezmienne, zgodne z polskim interesem - mówiła rzecznik PiS Anita Czerwińska.

2022-02-03, 16:09

"Nasze stanowisko było konsekwentne i zgodne z polskim interesem". Rzecznik PiS o porozumieniu z Czechami

Premierzy Polski i Czech Mateusz Morawiecki i Petr Fiala podpisali w czwartek międzyrządową umowę ws. funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów.

- To bardzo dobra wiadomość. Cieszymy się z sukcesu polskiego rządu w trudnych negocjacjach. Od początku mówiliśmy, że nie zgodzimy się na zamknięcie Turowa, które spowodowałoby zachwianie polskiego systemu energetycznego oraz utratę miejsc pracy przez tysiące ludzi w regionie - powiedziała rzecznik PiS.

- Pomimo ataków ze strony opozycji i tych, którzy chcieli zamknięcia Turowa nasze stanowisko w tej sprawie było konsekwentne i niezmienne, zgodne z polskim interesem - podkreśliła Czerwińska.

35 mln euro rekompensaty

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

REKLAMA

20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklarował, że nie zamierza płacić kary.

Posłuchaj

Porozumienie w sprawie Turowa: Polska przekaże stronie czeskiej 45 milionów euro, z czego 10 milionów zostanie przeznaczonych na region liberecki (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z ogłoszoną w czwartek umową, Polska zapłaci 35 mln euro rekompensaty, natomiast Fundacja PGE przekaże 10 mln euro krajowi libereckiemu. Czechy wycofają skargę z TSUE. Premier Morawiecki wyraził przekonanie, że stanie się to dziś lub jutro. Nadzór ze strony Unii nad umową ma trwać 5 lat.

Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej