Ubezpieczenia wzajemne. Zobacz, czym różnią się od ubezpieczeń komercyjnych
O ubezpieczeniach wzajemnych - czym różnią się od tych komercyjnych i dla kogo mogą być interesującą alternatywą, mówił w "Ekspresie Gospodarczym" Polskiego Radia Rafał Kiliński, prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.
2022-02-03, 18:01
Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, ubezpieczenia wzajemne są powrotem do pierwotnych form ubezpieczenia, które w czasach nowożytnych zostały zastąpione ubezpieczeniami komercyjnymi.
Ubezpieczenie wzajemne, czyli, "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"
- Ubezpieczenia wzajemne realizują zasadę, "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego", czyli uczestnicy danego ubezpieczenia "zrzucają się" swoimi składkami na nieszczęśników, którym zdarzy się objęte ubezpieczeniem zdarzenie - wyjaśnia Rafał Kiliński.
Posłuchaj
W TUW wypracowana nadwyżka finansowa trafia do członków Towarzystwa, a nie do posiadaczy akcji ubezpieczyciela
- Ponadto, to co różni te ubezpieczenia od komercyjnych to to, że ubezpieczyciel wzajemny nie rozpoznaje pojęcia zysk. Mamy nadwyżkę finansową, a nie zysk, gdyż trafia ona do członków TUW-u, a nie np. do posiadacza akcji firmy ubezpieczeniowej - mówi gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Ubezpieczenia wzajemne tańsze od komercyjnych…
To sprawia, że ubezpieczenia w TUW są tańsze od komercyjnych, gdyż wypracowana nadwyżka trafia do członków Towarzystwa, a nie do posiadaczy akcji, jak w przypadku towarzystw komercyjnych.
... są także atrakcyjne dla trudnych branż oraz dla szpitali czy samorządów
Jak podkreśla ponadto gość Polskiego Radia, ubezpieczenia wzajemne są szczególnie atrakcyjne dla tzw. branż trudnych, takich na przykład jak przetwórstwo czy składowanie śmieci oraz przemysł drzewny, które dla ubezpieczycieli komercyjnych są trudne, czy często trudne do wyceny.
Ubezpieczenia wzajemne mogą też być atrakcyjną ofertą dla szpitali czy jednostek samorządu terytorialnego.
PR24/Pr1/Błażej Prośniewski/jk
REKLAMA
REKLAMA