"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Milczanowski o sile organizacji terrorystycznych

- Problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Są to m.in. różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, problemy strukturalne czy despotyczne władze. To powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Milczanowski.

2022-02-05, 19:14

"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Milczanowski o sile organizacji terrorystycznych
"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Ekspert o sile organizacji terrorystycznych. Foto: Getmilitaryphotos/Shutterstock

Ekspert Maciej Milczanowski opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak silne są obecnie organizacje terrorystyczne. Jak wskazał, struktury Państwa Islamskiego uległy zmianie - "z organizacji państwotwórczej próbującej usankcjonować swoje istnienie na mapie świata, przeszły w stan rozproszenia i działań w stylu Al-Kaidy".

- To powoduje, że z jednej strony są trudniejsi do zidentyfikowania, wykrycia i zniszczenia. Ale z drugiej tracą swój charakter, jakim było budowanie wielkiego kalifatu, który miał się rozlewać po całym świecie - tym odróżniali się od Al-Kaidy. To utrudnia im bardzo działanie i funkcjonowanie, bo teraz nie bardzo się różnią, więc po co dwa takie podobne twory miałyby istnieć - wyjaśnił.

"Problemy nie zniknęły"

Ekspert zauważył ponadto, że problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Jak wskazał, są to między innymi różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, głównie na Bliskim Wschodzie; problemy strukturalne czy despotyczne władze, które często nie liczą się z mniejszościami lub większościami w swoich państwach. Według eksperta to powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych.

- Dopóki instytucjonalne problemy nie znikną, to tego typu radykalizmy będą istnieć. To, jak my je nazwiemy, to nie ma znaczenia, ponieważ ludzie najpierw identyfikują się z taką organizacją, a dopiero potem stają się ich częścią - tłumaczył.

REKLAMA

Samorzutny rozwój organizacji

Gość audycji powiedział ponadto, że bardzo często to nie organizacje terrorystyczne gdzieś jadą i zajmują teren, tylko bywa odwrotnie. - Ludzie w jakimś miejscu przeprowadzają zamachy terrorystyczne albo po prostu się radykalizują i proszą o jakieś wsparcie czy jakąś pomoc ze strony organizacji. To się samorzutnie rozwija i taka ideologia jest potem trudna do zamknięcia - powiedział.

- Jeśli nawet rozbiliśmy Państwo Islamskie militarnie, to jednak jego struktury wciąż rozproszone istnieją. Dlatego tak istotne jest, żeby właśnie te jednostki, które radykalizują, neutralizować - podkreślił.

Posłuchaj

Maciej Milczanowski o organizacjach terrorystycznych ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 18:08
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyŁukasz Sobolewski

Goście: Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski)

Data emisji: 05.02.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 18.10

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej