Dziś ostatnie pożegnanie profesora Jacka Trznadla. Pogrzeb ma charakter państwowy

O godz. 11.30 w archikatedrze warszawskiej rozpocznie się msza święta pogrzebowa profesora Jacka Trznadla - krytyka literackiego, pisarza i historyka, autora "Hańby domowej". Uroczystość będzie miała charakter państwowy.

2022-02-07, 03:33

Dziś ostatnie pożegnanie profesora Jacka Trznadla. Pogrzeb ma charakter państwowy
Dziś pogrzeb profesora Jacka Trznadla. Foto: Jarek Stachowicz/FORUM

Jak powiedział Polskiemu Radiu historyk literatury i redaktor miesięcznika "Arkana" Maciej Urbanowski, Jacek Trznadel to postać o wielu dokonaniach. Zdaniem eksperta badacz poezji, publicysta i tłumacz był przykładem wybitnego intelektualisty, który jest niezależny, nie boi się iść pod prąd, jest wierny swoim przekonaniom. Maciej Urbanowski podkreślił, że poeta był myślicielem, który nie bał się wchodzić w ważne polemiki, jak na przykład o sens Powstania Warszawskiego z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem.

- Zaznaczył się jako twórca i znawca literatury o znakomitym guście - dodał Maciej Urbanowski. Wyliczył jego książki o Bolesławie Leśmianie, "Hańbę domową", a także "Szkice o Ferdynandzie Goetlu". Rozmówca Polskiego Radia zapamiętał Jacka Trznadla jako jurora nagrody Józefa Mackiewicza, który doskonale znał ducha literatury Mackiewiczowskiej i miał znakomity gust literacki.

Słynne publikacje

Maciej Urbanowski wspominał, że Jacek Trzandel często był pochłonięty pracą, ale drzwi jego mieszkania zawsze było otwarte dla przyjaciół. Zaznaczył, że był bardzo życzliwym człowiekiem o niezwykłym poczuciu humoru. - W rozmowach sypał anegdotami, umiał celnie skomentować wydarzenia polityczne i kulturalne - podkreślił historyk literatury.

Jacek Trznadel przyczynił się w 1997 roku do pierwszego polskiego wydania dzieła Józefa Mackiewicza "Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary". Najbardziej znaną publikacją pisarza jest "Hańba domowa" - zbiór wywiadów twórcami literatury z okresu stalinizmu i słynnym wywiadem ze Zbigniewem Herbertem.

REKLAMA

Jacek Trznadel opracował i wydał po raz pierwszy "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" Bolesława Leśmiana.

W latach 1956-1970 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w 1975 podpisał List 59 przeciwko zmianom Konstytucji PRL.

Posłuchaj

Dziś pogrzeb profesora Jacka Trznadla. Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

W wolnej Polsce

Na przełomie lat 80. i 90. był jednym ze współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej oraz inicjatorów powołania Polskiej Fundacji Katyńskiej. W 1994 był członkiem komisji opracowującej projekt Konstytucji RP z ramienia "Solidarności", przewodniczył także komitetowi wyborczemu Jana Olszewskiego w wyborach prezydenckich w 1995 roku.

W 2010 roku domagał od ówczesnego premiera Donalda Tuska powołania międzynarodowej komisji technicznej w celu zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej. W 2011 roku opublikował książkę "Wokół zamachu smoleńskiego".

REKLAMA

W 2020 roku pisarz został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jacek Trznadel zmarł 31 stycznia w wieku 91 lat. Jego prochy zostaną złożone na Powązkach na Cmentarzu Wojskowym.

Czytaj także:

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej