Polska powinna opuścić Fundusz Odbudowy? Wiceszef MS: nie mamy z tego ani euro
Jak powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Woś, "Polska żyruje kredyty Unii Europejskiej, a nie ma z tego ani euro". Dlatego, zdaniem wiceministra sprawiedliwości, nasz kraj "powinien rozważyć opuszczenie Funduszu Odbudowy".
2022-02-09, 20:00
Michał Woś skomentował kwestię kosztów, jakie musi ponosić nasz kraj ze względu na uczestnictwo w Europejskim Planie Odbudowy. Jak powiedział, "Polska żyruje, a nie ma z tego ani złotówki, ani euro". - Czemu mamy żyrować te kredyty, obligacje, które Unia Europejska zaciąga? - zastanawiał się.
Zapytany o to, czy jego zdaniem Polska powinna opuścić Fundusz Odbudowy, powiedział, że "należy taki pomysł rozważyć". - Trzeba szukać takich rozwiązań, które zabezpieczą interes Polski. Nie jest w interesie Rzeczpospolitej spłacać obce kredyty, gdy nie mamy z tego ani jednego euro - podkreślił.
Szef MS: polityka ustępstw wobec UE powoduje kolejne żądania
Wcześniej tę sprawę skomentował także minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro odniósł się do słów Adama Bielana, który wskazał, że do końca marca Polska "musi podjąć jakąś decyzję w związku z niewydaniem opinii do polskiego KPO, ewentualnie nawet o wycofaniu się z Funduszu Odbudowy". Szef MS ocenił, że pomysł europosła "nie jest nowy". - Jest od długiego czasu dyskutowany wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy. Konwencja Genewska mówi o tym, że gdy jedna strona umowy nie wywiązuje się ze swoich zobowiązaniach, to wówczas druga strona jest zwolniona ze swoich - wyjaśnił.
Zbigniew Ziobro ocenił również, że polityka ustępstw wobec żądań Unii Europejskiej generalnie prowadzi do zwiększenia agresji wobec Polski i kolejnych żądań. Taką ocenę sformułował pytany o prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym przewidujący m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
REKLAMA
Według prezydenta jego inicjatywa zmierza do "załatwienia dwóch dla Polski bardzo ważnych spraw". Pierwsza to "umożliwienia normalnego, rozsądnego funkcjonowania odpowiedzialności zawodowej w zawodach prawniczych, przede wszystkim jeżeli chodzi o osoby, które należą do stanu sędziowskiego". Drugim celem projektu jest - jak powiedział - danie rządowi narzędzia do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.
Czytaj także:
- Co z zatwierdzeniem polskiego KPO? Terlecki: zawetowanie Fit for 55 może być skuteczne
- Prof. Domański: Polska stała się przeciwnikiem polityki szybkiego integrowania Europy, stąd środki z KPO są blokowane
Krajowy Plan Obudowy
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować swoje Krajowe Plany Odbudowy, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. - Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - mówiła von der Leyen.
Zobacz także: Michał Woś w Programie 3 Polskiego Radia
ng/PAP
REKLAMA
REKLAMA