Mocne spadki na rynkach. Podsumowanie sesji giełdowej w USA

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Rentowności obligacji poszły w górę po wyższym od oczekiwań odczycie CPI za styczeń. Inwestorzy obawiają się agresywnych działań Fed w celu powstrzymania inflacji.

2022-02-11, 07:25

Mocne spadki na rynkach. Podsumowanie sesji giełdowej w USA
Fed podniósł stopy procentowe po raz 11, w ciągu ostatnich posiedzeń. Tylko w czerwcu utrzymał stopy na tym samym poziomie co w maju 2023. . Foto: Shutterstock/Damien VERRIER

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 1,47 proc. i wyniósł 35 241,59 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,81 proc. i wyniósł 4504,08 pkt. Nasdaq Composite zniżkował 2,10 proc. i zamknął sesję na poziomie 14 185,64 pkt.

To już siódmy raz z rzędu gdy Nasdaq traci więcej niz 2 proc. podczas pojedynczej sesji. Od początku roku spadki, jakie dotknęły S&P 500 wynoszą 5 proc., Nasdaq stracił 9 proc.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w styczniu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 7,5 proc. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +7,3 proc. rdr. Inflacja w USA rdr jest najwyższa od 40 lat.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,6 proc. mdm i 6 proc. rdr. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +5,9 proc. rdr.

REKLAMA

Fed straszy

- Po kolejnym wyższym od oczekiwań skoku inflacji w styczniu, rynki nadal są zaniepokojone możliwością agresywnego zacieśniania polityki przez Fed. Chociaż od tego momentu sytuacja może zacząć się poprawiać, niepokój rynku o potencjalne zbyt jastrzębie działania Fedu nie zniknie, dopóki nie pojawią się wyraźne oznaki, że inflacja znajduje się pod kontrolą - powiedział Barry Gilbert, strateg alokacji aktywów w LPL Financial.

- 2-proc. stopa rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, w połączeniu z wyższą niż przewidywano inflacją, a w konsekwencji możliwym bardziej agresywnym cyklem zaostrzania polityki monetarnej przez Fed, ma negatywny wpływ na ogólne wyceny na rynku akcji, a zwłaszcza na spółki zależne od długu, takie jak technologia - powiedziała Kathy Bostjancic, główna ekonomistka ds. rynków finansowych USA w Oxford Economics.

W dół podczas czwartkowej sesji szły spółki technologiczne z powodu obaw o możliwość agresywnego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Apple i Amazon spadły po 1 proc., a Microsoft o 3 proc.

Shopify zniżkował na koniec dnia ponad 3 proc., a Adobe stracił 5 proc.

REKLAMA

Walt Disney szedł w górę o 3,4 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach finansowych. Zysk na akcję spółki w czwartym kwartale wyniósł 1,06 USD wobec oczekiwanych 73 centów.

Akcje Twittera rosły o 1 proc. Spółka uruchamia program skupu akcji własnych za 4 mld USD.

Kurs Ubera rósł o 3,5 proc., po pobiciu szacunków analityków dotyczących kwartalnych zysków.

Coca-Cola wzrosła o 0,5 proc. Zysk na akcję spółki w ostatnim kwartale zeszłego roku wyniósł 45 centów, a oczekiwano 41 centów.

REKLAMA

Obligacje i makro

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rosła o 7 pb do 1,99 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji zwyżkowała 5 pb do 2,28 proc. Rentowności 10-letnich obligacji w USA są najwyższe od 2019 r.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 51 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 168 pb.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 223 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 230 tys. wobec 239 tys. poprzednio, po korekcie z 238 tys.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej