Opłaty za uprawnienia do emisji CO2. Jaki mają wpływ na koszt wytwarzania energii?

2022-02-10, 20:32

Opłaty za uprawnienia do emisji CO2. Jaki mają wpływ na koszt wytwarzania energii?
Koszt uprawnień do emisji CO2 cały czas rośnie. Dziś na giełdzie cena tego certyfikatu to 90 euro za tonę.Foto: shutterstock/TierneyMJ

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że zgodnie z danymi handlowymi z Towarowej Giełdy Energii (TGE) koszt wytworzenia energii elektrycznej to w 60 proc. cena uprawnień do emisji CO2.

Jak czytamy w komunikacie, przy obliczeniach uwzględniono ceny energii za okres od 4 stycznia do 30 listopada 2021 r. oraz średnią cenę unijnego certyfikatu do emisji CO2 w wysokości 53 euro za tonę. Tymczasem koszt uprawnień do emisji CO2 cały czas rośnie - dziś na giełdzie cena tego certyfikatu sięga 90 euro za tonę.

Kosztowny system handlu uprawnieniami CO2

Przypomnijmy - unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla wprowadzono w 2005 roku. Miał przygotować UE do wdrożenia Protokołu z Kioto, czyli międzynarodowego porozumienia, które nałożyło na państwa rozwinięte obowiązek redukcji emisji CO2 do 2021 roku o 5 proc. w stosunku do poziomu z 1990.

Opłaty za emisje CO2 mają być najważniejszym narzędziem realizacji unijnego celu 55 proc. redukcji emisji do 2030 roku.

Opłaty za emisję CO2 przekładają się na rachunki za prąd

Wzrost cen uprawnień skutkuje w Polsce m.in. droższą energią elektryczną. Jest tak, gdyż firmy, które emitują CO2, są zobowiązane kupować uprawnienia, aby móc prowadzić działalność. A jednym z największych emitentów są firmy energetyczne wytwarzające energię z węgla. Większe koszty zakupu uprawnień przekładają się na wyższe rachunki konsumentów energii.

REKLAMA

Polski rząd chce reformy systemu uprawnień emisji CO2

Polski rząd od wielu miesięcy postuluje w Komisji Europejskiej o kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie lub nawet wyłączenie roli instytucji finansowych, które powodują spekulację na rynku uprawnień.

Powiązany Artykuł

Sakiewicz PR24 1200.jpg
"Zalegalizowana korupcja". Sakiewicz o systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2

Działania rządu mają wpływ na obniżenie rachunków za prąd

Rada Ministrów przypomina, że w ramach Tarczy Antyinflacyjnej rząd zniósł akcyzę na energię elektryczną i obniżył stawkę VAT na energię elektryczną z 23 na 5 procent co najmniej do końca lipca br.

W rezultacie wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie ponad trzykrotnie mniejszy: wyniesie ok. 7-8 proc., zamiast 27 proc.


Ministerstwo Klimatu i Środowiska, PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej