Ceny towarów i usług w styczniu wzrosły o 9,2 proc. GUS podał nowe dane
Ceny towarów i usług w styczniu wzrosły o 9,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021 - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia były wyższe o 1,9 proc. Z konsensusu PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał inflacji rdr na poziomie 9,3 proc., a mdm 1,9 proc.
2022-02-15, 11:09
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 9,4 proc. licząc rok do roku, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 3,7 proc., nośniki energii o 18,2 proc., a ceny transportu zwiększyły się o 17,5 proc., ceny paliw do prywatnych środków transportu wrosły o 23,8 proc.
W porównaniu z grudniem ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,6 proc., napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe wzrosły o 1,7 proc..
PKB Polski będzie bliskie 4,3 proc.
Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2021 roku wzrósł o 7,3 proc. rdr wobec wzrostu o 5,3 proc. rdr w III kw. 2021 r. - wynika z flash szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.
Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kwartale 2021 r. PKB wzrośnie o 7,1 proc. rdr. Pełne dane o PKB za IV kw. GUS poda 28 lutego.
REKLAMA
- Kolejne kwartały przyniosą spowolnienie wzrostu gospodarczego - przewiduje Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdaniem analityka w tym roku tempo wzrostu PKB Polski będzie bliskie 4,3 proc.
W komentarzu do danych GUS Jakub Rybacki podkreślił, że dynamiczny wzrost PKB na koniec 2021 r. to efekt wysokich wydatków konsumpcyjnych i prawdopodobnie dwucyfrowego wzrostu inwestycji, który według szacunków PIE wyniósł ok. 11,8 proc. Zdaniem ekonomisty dodatkowego impulsu dostarczyły także zapasy, co jest efektem zmiany modelu produkcji.
- Obecnie firmy powiększają stan komponentów z uwagi na potencjalne ryzyko niedoborów w łańcuchach dostaw. Ten trend ulega jednak wyczerpaniu - stwierdził analityk PIE.
REKLAMA
Posłuchaj
W tym roku Polska gospodarka spowolni
Jak przewiduje ekspert PIE, w tym roku Polska gospodarka spowolni.
- W I kwartale tempo wzrostu powinno dalej przekraczać 5 proc. z uwagi na silne wyniki przemysłu. Niemniej jednak wzrost wydatków konsumpcyjnych hamuje, a gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych zaczyna ciążyć na inwestycjach - powiedział Jakub Rybacki.
Zaznaczył przy tym, że słabszy wzrost wydatków w kraju będzie rekompensowany przez wysoki popyt zagraniczny.
REKLAMA
- Dlatego też w II kwartale wzrost PKB powinien być zbliżony do 4 proc., a w całym 2022 roku do 4,3 proc. - ocenił ekonomista.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA