Debata w PE po wyroku TSUE. Patryk Jaki: dzielicie narody na lepsze i gorsze

W Parlamencie Europejskim odbyła się dziś debata po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który odrzucił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Według konserwatywnych europosłów to przejaw nierównego traktowania poszczególnych członków Unii Europejskiej. - Uważacie, że są narody lepsze i narody gorsze - mówił Patryk Jaki, eurodeputowany PiS.

2022-02-16, 21:38

Debata w PE po wyroku TSUE. Patryk Jaki: dzielicie narody na lepsze i gorsze
Patryk Jaki krytycznie odniósł się do tego, w jaki sposób Bruksela postrzega tryb wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Foto: Adam Chelstowski / Forum

Komisja Europejska poinformowała w Strasburgu, że zamierza "sprawnie wdrożyć mechanizm warunkowości" w budżecie Unii, nazywany narzędziem "pieniądze za praworządność". W najbliższym czasie komisarze mają przedstawić szczegółowe wytyczne w sprawie korzystania z tego narzędzia.

Podczas dyskusji w Parlamencie Europejskim po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (który odrzucił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości) część sił konserwatywnych mówiło o nierównym traktowaniu niektórych członków Unii Europejskiej.

Patryk Jaki: uważacie, że są narody lepsze i narody gorsze

W ocenie konserwatystów mechanizm warunkowości może być wykorzystywany przez Brukselę do zwalczania rządów, które reprezentują inną opcję polityczną niż większość w europarlamencie, europarlamentarna większość mówi tymczasem o "historycznym sukcesie Wspólnoty".

Patryk Jaki (polityk Solidarnej Polski wybrany do PE z listy Prawa i Sprawiedliwości) zwrócił uwagę, że Komisja Europejska wysłała list w tej sprawie do Polski, która jest wysoko w rankingu wykorzystania środków unijnych, tymczasem komisarze nie żądali wyjaśnień od Republiki Czeskiej, gdzie miał miejsce skandal związany z nieodpowiednim wydatkowaniem środków unijnych.

REKLAMA

- Polska wybrała wasz system. Zachodni, europejski - mówił europoseł. Przypomniał, że w Hiszpanii parlament "wybiera, tak jak w Polsce, sędziów do Rady większością 3/5 głosów". Odpowiedzią Brukseli jest "przytoczony (...) fragment z analizy komisji weneckiej", gdzie wskazuje się, że niektóre państwa mogą wybierać sędziów w ten sposób, "bo mają lepszą kulturę i lepsze tradycje". - Czyli w skrócie mówiąc uważacie, że są narody lepsze i narody gorsze - mówił polityk.

Posłuchaj

Patryk Jaki: Polska wybrała zachodni, europejski system powoływania rad sądownictwa (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Spór Polski z UE. Stanowisko unijnego komisarza

Komisarz ds. budżetu, Johannes Hahn, mówił w Strasburgu, że komisja wysłała już w ubiegłym roku w sprawie mechanizmu warunkowości listy do dwóch krajów - w domyśle chodzi o Polskę i Węgry. Według Johannesa Hahna Komisja analizuje obecnie odpowiedzi tych państw. 

- Daje to Unii odpowiednie narzędzia, by chronić swój budżet przez naruszeniami podstawowych założeń rządów prawa. W połączeniu z ugruntowanymi od dawna narzędziami daje to pewność, że pieniądze podatników trafiają tam gdzie są potrzebne i będą tworzyły wartość dodaną dla obywateli - stwierdził Hahn.

Posłuchaj

Róża Thun: to konflikt, w którym po jednej stronie jest Konstytucja RP i UE, a po drugiej polski rząd (IAR) 0:10
+
Dodaj do playlisty

Wdrożenie mechanizmu warunkowości poparli dziś na sali obrad m.in. ludowcy, socjaldemokraci, liberałowie, zieloni i lewica. Europoseł Platformy Obywatelskiej Róża Thun przekonywała w Strasburgu, że wprowadzenie takiego narzędzia nie jest przejawem konfliktu Unii Europejskiej z Polską. - To konflikt, w którym po jednej stronie są Unia Europejska i Polska konstytucja, a po drugiej - polski rząd - mówiła.

REKLAMA

Czytaj także:

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej