Osoby zaszczepione mniej narażone na długi przebieg COVID-19. Są wyniki badań
Nowa analiza badań wskazuje, że osoby zaszczepione są mniej narażone na tzw. długi COVID-19. Metaanalizę przeprowadzono na zlecenie UK Health Security Agency.
2022-02-17, 13:02
Nawet jeśli u osób zaszczepionych dojdzie do zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy. Jak informuje BBC News, nowa analiza wykazała, że osoby zaszczepione rzadziej się zarażają, a jeśli do tego dojdzie, zwykle łagodniej przechodzą COVID-19. Osoby te mniej są też narażone na przedłużające się powikłania tej choroby, nazywane długim covidem ("long Covid"). Z tych samych badań wynika, że szczepienie poprawia stan również tych osób niezaszczepionych, które zachorowały, a potem odczuwały skutki długiego covidu.
Ryzyko mniejsze o połowę
Jak wyliczono, przyjęcie dwóch dawek szczepionki Pfizera, Moderny lub Astra Zeneki (ewentualnie jednej dawki preparatu Johnson&Johnson) w razie zakażenia o połowę zmniejsza ryzyko długiego covidu, utrzymującego się co najmniej 28 dni, w porównaniu do osób, które się nie zaszczepiły lub otrzymały tylko jedną dawkę (w przypadku szczepionki dwudawkowej). Najlepsze efekty uzyskiwano u osób po 60. roku życia: ryzyko długiego covidu szczególnie niższe było w tej grupie wiekowej w porównaniu do niezaszczepionych rówieśników.
Szczepienie przeciwko COVID-19 powinny rozważyć osoby, które wcześniej tego nie zrobiły i zachorowały. Z tych samych badań wynika, że przyjęcie preparatu wtedy, gdy już dojdzie do rozwoju "long Covid" może zmniejszyć odczuwane dolegliwości.
Jakie objawy w długim terminie?
Według UK Health Security Agency w Wielkiej Brytanii osoby doświadczające długiego covidu uskarżają się najczęściej na takie dolegliwości jak zmęczenie, spłycenie oddechu oraz bóle mięśni i stawów. Objawy te ustępują zwykle w ciągu czterech tygodni od zakażenia. Gdy jednak utrzymują się dłużej, czasami nawet przez kilka miesięcy, świadczą o "long Covid".
REKLAMA
- Badanie to potwierdza, jak korzystne jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienie to najlepszy sposób na to, żeby się uchronić przed ciężkimi objawami tej choroby w razie zakażenia, a może jeszcze zmniejszyć ryzyko przedłużających się dolegliwości - zaznacza dr Mary Ramsay z UK Health Security Agency.
Specjalistka przyznaje, że u większości zakażonych COVID-19 nie trwa zbyt długo i nie jest uciążliwy. U niektórych pacjentów może być jednak na tyle dokuczliwy, że zakłóca życie codziennie. - Jeśli ktoś ma objawy utrzymujące się po infekcji dłużej niż cztery tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym – zaleca.
- Interdyscyplinarność koronawirsa. Prof. Jerzy Jaroszewicz: testować należy każdego pacjenta
- Ilu zaszczepionych zachorowało na COVID-19? Resort zdrowia pokazał statystyki
- "Nie możemy powiedzieć, że koronawirusa zupełnie nie ma". Sutkowski o końcu pandemii
pg
REKLAMA
REKLAMA