Skutki sankcji, które mogą być nałożone na Rosję, byłyby destrukcyjne. Gospodarka tego nie wytrzyma
Kraje zachodnie zagroziły nałożeniem na Rosję sankcji, jeśli ta dokona inwazji na Ukrainę. Chociaż przywódcy podali niewiele szczegółów na temat tego, jakie dokładnie retorsje zamierzają wprowadzić lub jakie dokładnie działania Rosji spowodują nałożenie sankcji, obiecali, że wszelkie nowe sankcje będą bardziej dotkliwe niż poprzednie. Poniżej przedstawiamy, co Stany Zjednoczone i kraje europejskie mogą wziąć pod uwagę.
2022-02-21, 16:35
Sankcje przeciwko niektórym mniejszym rosyjskim bankom państwowym już obowiązują. Nałożono je po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Kraje zachodnie mogłyby rozważyć zaostrzenie istniejących sankcji lub rozszerzenie listy instytucji finansowych objętych restrykcjami, w tym o niektóre prywatne banki rosyjskie. Sankcje mogłyby być również wymierzone we wspierany przez państwo Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który inwestuje w czołowe rosyjskie firmy.
Rozważa się objęcie sankcjami niedawno ukończonego gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję i Niemcy. Gazociąg wciąż czeka na ostateczne zatwierdzenie przez regulatora niemieckiego, a Berlin znalazł się pod presją, aby odmówić jego zatwierdzenia. Niemcy zasygnalizowały, że mogą rozważyć niezatwierdzenie Nord Stream 2, jednak zależność energetyczna Europy od Rosji utrudnia wybór tej drogi.
Stany Zjednoczone i Unia Europejska wprowadziły już sankcje wymierzone w rosyjski sektor energetyczny, w tym w państwową spółkę gazową Gazprom. Przyszłe działania mogą je zaostrzyć lub zwiększyć liczbę firm, których one dotyczą.
SWIFT i rynki finansowe
Jednym z najradykalniejszych działań, jakie Stany Zjednoczone i Unia Europejska mogą podjąć wobec Rosji, jest wykluczenie Moskwy z systemu finansowego SWIFT, z którego korzystają banki na całym świecie. W takim przypadku Rosja nie mogłaby przeprowadzać większości międzynarodowych transakcji finansowych, w tym czerpać zysków z wydobycia ropy i gazu.
REKLAMA
Taka decyzja była rozważana, gdy Rosja zaanektowała Krym w 2014 roku, ale nie została podjęta. Rosja stwierdziła wówczas, że odcięcie od SWIFT byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Od tego czasu Rosja próbowała stworzyć swój własny system transferów finansowych o nazwie SPFS, ale system ten z trudem zdobywał popularność.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wyraziła wątpliwości co do wyrzucenia Rosji ze SWIFT, mówiąc: "Najtwardszy kij nie zawsze będzie ostatecznie najinteligentniejszym mieczem".
Innym możliwym silnym środkiem finansowym przeciwko Rosji byłoby zablokowanie jej dostępu do dolara amerykańskiego. Bez dostępu do amerykańskiego systemu bankowego rosyjskie firmy miałyby trudności z przeprowadzaniem rutynowych transakcji i zakupów. W przeciwieństwie do opcji SWIFT Stany Zjednoczone mogłyby nałożyć tę sankcję samodzielnie, bez zgody innych państw. Prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone rozważają tę opcję.
Stany Zjednoczone zakazały już amerykańskim instytucjom finansowym kupowania rosyjskich obligacji rządowych bezpośrednio od instytucji państwowych. Biden podjął takie działania w związku z oskarżeniami o ingerencję Rosji w amerykańskie wybory. Dalsze sankcje wobec rosyjskich rynków obligacji mogłyby dotyczyć zakazu obrotu na rynku wtórnym.
REKLAMA
Osoby fizyczne i Putin
Rządy często obejmują sankcjami konkretne osoby, nakładając na nie ograniczenia w podróżowaniu i zakazując im posiadania zagranicznych aktywów. Powołując się na dane Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych, Associated Press donosi, że 735 rosyjskich osób jest nadal objętych sankcjami USA w związku z rosyjską aneksją Krymu. Rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zagroziły sankcjami wobec moskiewskiej elity, jeśli Rosja ponownie dokona inwazji na Ukrainę. Niektórzy amerykańscy ustawodawcy chcą, by administracja Bidena rozważyła objęcie sankcjami Aliny Kabajewej, złotej medalistki olimpijskiej w gimnastyce artystycznej, która według doniesień jest partnerką prezydenta Rosji Władimira Putina.
- Osoby, które zidentyfikowaliśmy, należą do wewnętrznych kręgów Kremla lub znajdują się w ich pobliżu i odgrywają rolę w podejmowaniu decyzji przez rząd lub są co najmniej współwinne destabilizującemu zachowaniu Kremla - powiedziała dziennikarzom sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki pod koniec stycznia.
Sam Putin również może zostać objęty sankcjami. Amerykańscy ustawodawcy zaproponowali sankcje przeciwko rosyjskiemu prezydentowi, a Biden powiedział, że rozważy takie środki. Moskwa twierdzi, że jakiekolwiek sankcje przeciwko Putinowi nie zaszkodzą mu osobiście, ale będą "politycznie destrukcyjne".
Technologia
Biały Dom oświadczył, że rozważa nałożenie na Rosję kontroli eksportu, co ograniczyłoby możliwość pozyskiwania przez Rosję układów scalonych niezbędnych w produkcji wielu zaawansowanych technologicznie produktów, w tym smartfonów, telewizorów, obrabiarek czy samolotów. Takie działanie mogłoby obejmować umieszczenie Rosji na liście krajów objętych najbardziej restrykcyjną kontrolą eksportu, do której należą Kuba, Iran, Korea Północna i Syria. Stany Zjednoczone nałożyły podobne sankcje technologiczne w czasie zimnej wojny, aby ograniczyć możliwości Rosji w zakresie rozwoju technologicznego.
REKLAMA
- Czytaj także:
Plan nałożenia sankcji na Rosję opracowany. Wciąż pozostają kwestie sporne
PolakieRadio24.pl/ voanews.com/ Reuters/ Bloomberg/ mib
REKLAMA