Kolejne sankcje wobec Białorusi. To kara za współudział w inwazji na Ukrainę [NASZ NEWS]
Jest zgoda ambasadorów unijnych krajów na sankcje gospodarcze wobec Białorusi za współudział w inwazji na Ukrainę. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że chodzi o blokadę eksportu towarów, ale nie ma decyzji o usunięciu Białorusi z systemu rozliczeń finansowych SWIFT
2022-03-02, 11:59
Tytoń, drewno, cement, oraz stal - między innymi eksport produktów z tych sektorów ma zostać zablokowany. Jak dokładnie wygląda ta lista, będzie wiadomo po publikacji w Dzienniku Urzędowym, kiedy sankcje wejdą w życie.
Jeśli chodzi o wyłączenie białoruskich banków z systemu SWIFT to - jak tłumaczą dyplomaci - potrzeba jeszcze czasu na dyskusje i decyzję.
Doprecyzowanie istniejących sankcji
Na porannym spotkaniu ambasadorów zdecydowano również o usunięciu luk w sankcjach gospodarczych już nałożonych w czerwcu ubiegłego roku na reżim w Mińsku. Objęły one między innymi produkty naftowe - jest zakaz importu z Białorusi oraz ich transportu. Unia zdecydowała też, że nie będzie kupować soli potasowych używanych do produkcji nawozów sztucznych.
Okazało się jednak, że białoruski reżim wykorzystuje luki w przepisach i nie zaprzestał eksportu niektórych, zakazanych sankcjami produktów. Teraz sankcje zostały doprecyzowane. Chodzi o wyjaśnienia prawne, by firmy i władze unijnych krajów miały dokładne informacje dotyczące produktów objętych restrykcjami, żeby nie było żadnych wątpliwości.
REKLAMA
Rosyjskie banki poza SWIFT
Wcześniej unijne kraje zgodziły się na wyłączenie siedmiu rosyjskich banków z globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Decyzja czeka jeszcze na publikację w Dzienniku Urzędowym, by mogła wejść w życie. O skutkach nałożonych sankcji mają po południu rozmawiać podczas wideokonferencji ministrowie finansów krajów członkowskich.
Posłuchaj
- Polska chce węgiel rosyjski zastąpić australijskim. Premier ponawia apel do krajów UE
- Sankcje uderzają w Rosjan. VISA i Mastercard blokują płatności
- Ekonomista: agresja Rosji na Ukrainę oznacza osłabienie rubla, wysoką inflację, pogorszenie warunków życia zwykłych obywateli
![Rubel mocno traci. Kurs dolara w rosyjskiej walucie - według kwotowań Bloomberga - przekroczył 110 rubli, co oznacz spadek jej wyceny o ponad 2,8 proc. Rosja wprowadziła daleko idące obostrzenia na rynku walutowym, zakazała m.in. płatności zagranicznych - także odsetek od obligacji. Nie wolno wywieźć za granicę więcej niż 10 tys. dolarów. (PAP)](http://static.prsa.pl/images/b8deea12-4aeb-4172-a0a1-0a228b3cb12d.jpg)
mbl
REKLAMA