Zachodnie giganty gospodarcze rezygnują z Rosji – ograniczają działalność, inwestycje, udziały w rosyjskich spółkach
Coraz więcej zachodnich koncernów decyduje się na ograniczenie, zaprzestanie działalności w Rosji lub sprzedanie swoich udziałów w tamtejszych firmach, w proteście na atak na Ukrainę - informują światowe agencje. Wśród nich banki, firmy energetyczne, leasingowe, inwestycyjne i finansowe a także firmy technologiczne, takie jak Google.
2022-03-02, 20:55
Gigant energetyczny Britisch Petroleum, globalny bank HSBC i największa na świecie firma leasingująca samoloty AerCap dołączyli do rosnącej listy zachodnich firm, które chcą wyjść z Rosji, po jej inwazji na Ukrainę.
Wcześniej Zachód starał się ukarać Rosję szeregiem środków, w tym zamknięciem przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, odcięciem niektórych rosyjskich banków od globalnej sieci finansowej SWIFT i ograniczeniem zdolności Moskwy do rozmieszczenia jej rezerw walutowych o wartości 630 miliardów dolarów.
Z rosyjskiej gospodarki uchodzi kapitał
To spowodowało, że gospodarka Rosji chwiała się już od poniedziałku – wartość rubla spadła aż o 30 procent do najniższego poziomu w historii, podczas gdy bank centralny podwoił swoją główną stopę procentową do 20 procent, zamknął giełdy i rynki instrumentów pochodnych oraz tymczasowo zabronił brokerom sprzedaży papierów wartościowych posiadanych przez obcokrajowców, aby ograniczyć straty.
Britisch Petroleum sprzedaje swoje udziały w Rosniefcie
Koncern Britisch Petroleum, największy inwestor zagraniczny w Rosji, nagle ogłosił w ostatni weekend, że rezygnuje z 20 proc. udziałów w kontrolowanym przez państwo koncercie Rosnieft za cenę do 25 miliardów dolarów, zmniejszając tym samym o połowę rezerwy ropy i gazu brytyjskiego koncernu.
REKLAMA
Decyzja BP, która nastąpiła po rozmowach z rządem brytyjskim, zwróciła uwagę na inne zachodnie firmy mające udziały w rosyjskich projektach naftowych i gazowych, takie jak amerykańska firma ExxonMobil, francuska TotalEnergies i brytyjski Shell.
Our Board of Directors has decided to stop new investments into Russia, and to start the process of exiting Equinor’s Russian Joint Ventures.
A zbyciu aktywów informuje norweska firma energetyczna
Equinor, firma energetyczna należąca w większości do państwa norweskiego, zapowiedziała, że rozpocznie zbywanie swoich wspólnych przedsięwzięć w Rosji.
Podobnie norweski, największy na świecie fundusz majątkowy, Norges Bank Investment Management, dysponujący aktywami o wartości ponad 1,3 bln dolarów, również sprzeda swoje rosyjskie aktywa o wartości około 25 miliardów koron norweskich (2,8 miliarda dolarów).
REKLAMA
Z rosyjskiego rynku rezygnują australijskie fundusze majątkowe, dysponujące miliardami dolarów
Australijski państwowy fundusz majątkowy, Australian Future Fund, dysponujący prawie 100 miliardami dolarów, poinformował również, że planuje zakończyć swoją ekspozycję na rosyjskie spółki notowane na giełdzie.
Zachodnie banki zostają pozbawione bezpiecznego systemu przesyłowego SWIFT
Duża część rosyjskiej gospodarki stanie się strefą zakazaną dla zachodnich banków i firm finansowych po decyzji o odcięciu niektórych jej banków od SWIFT, bezpiecznego systemu przesyłania wiadomości używanego do transakcji wartych biliony dolarów na całym świecie.
Brytyjski bank HSBC powiedział, że zaczyna likwidować relacje z wieloma rosyjskimi bankami, w tym drugim co do wielkości w Rosji Bankiem VTB, objętym sankcjami.
Nawet neutralna Szwajcaria myśli o sankcjach na Rosję i jej oligarchów
W obliczu rosnącego nacisku gospodarczego na Rosję, nawet neutralna Szwajcaria powiedziała, że prawdopodobnie pójdzie w ślady UE, nakładając sankcje i zamrażając rosyjskie aktywa.
REKLAMA
Swoja produkcję przenoszą firmy produkcyjne, spadają akcje producentów aut, wytwarzanych w Rosji
Nokian Tyres, fiński producent opon samochodowych, w zeszłym tygodniu poinformował, że przenosi część produkcji do Finlandii z Rosji, gdzie ma fabrykę i magazyny.
Spadają akcje Societe Generale, francuskiego banku będącego właścicielem rosyjskiego Rosbanku, oraz producenta samochodów Renault, który kontroluje rosyjskiego producenta samochodów Avtovaz.
Tracą linie lotnicze
Finnair stracił jedną piątą swojej wartości na giełdach, po wycofaniu rekomendacji maklerów na 2022 r. z powodu potencjalnego zamknięcia rosyjskiej przestrzeni powietrznej, po bezprecedensowym zamknięciu przestrzeni powietrznej przez kraje europejskie i Kanadę dla rosyjskich samolotów.
Firmy leasingowe wypowiadają umowy rosyjskim liniom lotniczym
Wiele firm leasingowyche poinformowało, że z powodu sankcji wypowiedzą setki umów leasingu samolotów z rosyjskimi liniami lotniczymi.
REKLAMA
Rosja posiada 980 samolotów pasażerskich, z których 777 jest wydzierżawionych, a 515 wynajętych od firm zagranicznych, podała firma analityczna Cirium.
Irlandzki AerCap Holdings, największy na świecie leasingodawca samolotów, powiedział, że wstrzyma leasing do Rosji.
Azjatycki leasingodawca BOC Aviation powiedział, że ucierpi większość jego samolotów w Rosji, czyli około 4,5 procent jego floty.
Amerykańskie United Parcel Service Inc i FedEx Corp, dwie największe na świecie firmy logistyczne, poinformowały, że wstrzymują dostawy do Rosji i na Ukrainę.
REKLAMA
Operatorzy telewizyjni wycofują się z kampanii reklamowych w rosyjskich mediach
Właściciele Facebooka i Instagrama oraz Google'a i YouTube'a ogłosili blokadę dostępu do rosyjskich mediów państwowych. Podobne ruchy, wymierzone m.in w Russia Today i Sputnika, planują tacy giganci technologiczni jak Apple, Microsoft, Twitter i TikTok.
Google zabronił RT i innym rosyjskim kanałom otrzymywania pieniędzy za reklamy w witrynach, aplikacjach i filmach na YouTube, podobnie jak Facebook.
Przypomnijmy, szef rynku wewnętrznego Unii Europejskiej powiedział w niedzielę dyrektorom należącej do Google firmy Alphabet i jej jednostki YouTube, aby zabronili użytkownikom propagandy wojennej w ramach działań mających na celu powstrzymanie dezinformacji na Ukrainie.
Zablokowane aplikacje mobilne
Firma Google poinformowała, że zablokowała aplikacje mobilne połączone z RT i Sputnikiem ze swojego sklepu Play, zgodnie z wcześniejszym krokiem w kierunku usunięcia rosyjskich wydawców państwowych.
REKLAMA
Wiele firm technologicznych ograniczyło w ostatnich dniach dystrybucję i narzędzia reklamowe do rosyjskich serwisów informacyjnych, ponieważ Komisja Europejska przygotowuje ich zakaz w obawie, że rozpowszechniają dezinformację na temat wojny na Ukrainie.
Apple Inc poinformowało we wtorek, że RT News i Sputnik News nie są już dostępne do pobrania z App Store poza Rosją.
PR24, Reuter, Euronews.com, jk
REKLAMA