Kampanie phishingowe przeciwko Ukrainie i Polsce. Google alarmuje

W ramach kampanii phishingowych próbowano m.in. przechwycić dane logowania do polskich kont wojskowych - alarmuje Google i "Washington Post". 

2022-03-08, 02:03

Kampanie phishingowe przeciwko Ukrainie i Polsce. Google alarmuje
Próbowano przechwycić dane logowania do polskich kont wojskowych. Foto: Portrait Image Asia/Shutterstock

Google poinformował, że rosyjscy hakerzy - jeszcze przed agresją Moskwy na Ukrainę - prowadzili szeroko zakrojoną kampanię phishingową skierowaną przeciwko Ukraińcom, z kolei Białoruś atakowała zarówno Ukrainę, jak i polskie wojsko.

W ramach kampanii phishingowych próbowano m.in. przechwycić dane logowania do polskich kont wojskowych. Google nie wie, czy któraś z prób się powiodła, ponieważ nie były one wymierzone w konta poczty elektronicznej cyfrowego giganta.

Dziennik "Washington Post" podaje, że grupa znana jako Fancy Bear, powiązana z rosyjską jednostką wywiadu wojskowego GRU, przeprowadziła kilka dużych kampanii phishingowych przeciwko użytkownikom Ukr.net, ukraińskiej organizacji medialnej.

Google wykryło również chińskiego sprawcę, Mustang Pandę, który próbował podłożyć złośliwe oprogramowanie "wybranym podmiotom europejskim za pomocą przynęty związanej z inwazją na Ukrainę".

REKLAMA

W Polsce obowiązuje stopień zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP

"Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł" - przypomina policja i dodaje, że liczba oszustw tego rodzaju od 2015 roku nieprzerwanie rośnie.

Od 21 lutego w Polsce obowiązuje stopień zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP - trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jego wprowadzenie ma związek m.in. z sytuacją na Ukrainie.

Stopnie wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy. Stopień CHARLIE-CRP wprowadzono po raz pierwszy w historii; czwartego jak dotąd nie wprowadzono w ogóle.

Czytaj także:

dn/"Washington Post"/PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej