Zagraniczne ingerencje i dezinformacja. Josep Borell chce wprowadzenia systemu sankcji
Szef unijnej dyplomacji zapowiedział system sankcji, by Wspólnota mogła skuteczniej przeciwdziałać zagranicznym ingerencjom i kampaniom dezinformacyjnym prowadzonym przez obce mocarstwa.
2022-03-08, 13:30
Josep Borrell mówił o tym podczas debaty w Parlamencie Europejskim, odpowiadając na apele specjalnej komisji do spraw obcych ingerencji w procesy demokratyczne.
Obca ingerencja
Szef unijnej dyplomacji podkreślał, że Wspólnota musi poświęcać więcej uwagi sprawie obcych ingerencji. Josep Borrell skupił się wyłącznie na dezinformacji i propagandzie z Rosji, która dokonała napaści na Ukrainę przy wsparciu państwowych mediów.
- Tygodnie przed inwazją media bliskie Kremlowi przygotowywały grunt, manipulując i siejąc dezinformację. Media państwowe wykorzystywane do manipulacji są nieodłączną częścią agresji, to nie tylko bombardowania domów, ale też bombardowanie dusz - mówił szef unijnej dyplomacji.
Josep Borrell przypomniał, że Unia podjęła już jedną decyzję w reakcji na działanie wojennej machiny propagandowej Kremla i zawiesiła działalność Sputnika oraz telewizji RT, dawniej Russia Today, od kablówek po satelity.
REKLAMA
Posłuchaj
Kolejne sankcje
Jest projekt nowego pakietu sankcyjnego Unii Europejskiej wobec Rosji, za napaść na Ukrainę, i Białorusi - za współudział. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że po wczorajszej dyskusji w gronie ambasadorów unijnych krajów Komisja Europejska sporządziła czwarty już pakiet restrykcji.
- "Największy kryzys humanitarny w Europie od 1945 roku". Dyrektor z WHO o sytuacji na Ukrainie
- "Rosja poniosła większe straty niż w ostatnich 30 latach". Zełenski o sukcesach ukraińskiej armii
Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że Unia chce zakazać eksportu do Rosji technologii i sprzętu wykorzystywanych w sektorze morskim. Zamierza objąć restrykcjami kolejnych oligarchów rosyjskich. Ponadto 3 białoruskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.
Komisja Europejska nie zdecydowała się jednak na wpisanie do pakietu sankcyjnego kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wczoraj o takiej możliwości rozmawiano, ani na zamknięcie europejskich portów dla rosyjskich statków.
REKLAMA
Teraz pakietem sankcyjnym zajmą się europejscy przywódcy na szczycie w Paryżu. Dwudniowe spotkanie liderów rozpoczyna się pojutrze.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Ukraina walczy z rosyjską inwazją:
as
REKLAMA
REKLAMA