Tadeusz Nowakowski. Reporter Jana Pawła II
Był typowym emigrantem politycznym, uznanym przez PRL za wroga ludu. Przez niemal pół wieku jego twórczość była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
2023-03-11, 05:35
11 marca 1996 roku zmarł Tadeusz Nowakowski, pisarz emigracyjny i dziennikarz, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa. Polacy znali go przede wszystkim jako radiowego reportera papieża, który towarzyszył Ojcu Świętemu w podróżach po wszystkich kontynentach świata.
Setki audycji Tadeusza Nowakowskiego na stronie serwisu - Radia Wolności >>>
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Od 1920 roku rodzina Nowakowskich mieszkała w Bydgoszczy. W 1938 roku podjął studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał wybuch wojny. Jako ochotnik walczył w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji mieszkał we Włocławku. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i pod zarzutem udziału w konspiracji skazany na śmierć, zamienioną na 30 lat więzienia.
W 1945 roku został oswobodzony przez aliantów. Trafił do Londynu, gdzie współpracował między innymi z sekcją polską radia BBC. W 1952 roku został pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. "Panoramę dnia" i cotygodniowe gawędy "Przy kawiarnianym stoliku". Brał udział jako reporter w kilkudziesięciu pielgrzymkach papieża Jana Pawła II. Owocem tych podróży były liczne reportaże. W 1995 roku wrócił do Polski.
pd
REKLAMA
REKLAMA