Samoloty MiG-29 dla Ukrainy. Blinken: ostatecznie decyzja należy do poszczególnych krajów
- Ostatecznie decyzja ws. MiG-ów należy do poszczególnych krajów, polska propozycja pokazuje, że to skomplikowane - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.
2022-03-09, 18:35
- Ostatecznie decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia Ukrainie należy do poszczególnych krajów, a polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu - oświadczył szef dyplomacji USA Antony Blinken, komentując sprawę ewentualnego przekazania Ukrainie polskich MiG-ów-29.
Blinken dodał, że rozmowy w tej sprawie są kontynuowane. - Decyzja o tym, czy przekazać jakikolwiek sprzęt dla naszych przyjaciół na Ukrainie jest ostatecznie decyzją, którą każdy rząd musi sam podjąć - powiedział Blinken podczas konferencji prasowej po spotkaniu z szefową brytyjskiego MSZ Liz Truss. Jak dodał, USA prowadzą dalsze dyskusje na ten temat.
- Myślę, że polska propozycja pokazuje, że istnieją pewne komplikacje, które ta sprawa ze sobą niesie i że musimy zapewnić, że robimy to we właściwy sposób - dodał.
Samoloty MiG-29. Komunikat polskiego MSZ
Blinken, składając wizytę w Europie, powiedział, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.
REKLAMA
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
W reakcji na to szef polskiej dyplomacji podkreślił, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". - Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych - wskazał Rau.
Myśliwce dla Ukrainy. "Poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego"
Jeszcze tego samego dnia rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty przekazania myśliwców. - Perspektywa myśliwców "w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną [...] budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie - oświadczył Kirby.
Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi "trudnych wyzwań logistycznych" nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.
REKLAMA
Składający wizytę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że decyzja o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.
- Myśliwce dla Ukrainy. Premier: decyzja musi zostać podjęta jednomyślnie przez całe NATO
- Wiceszef MSZ o kwestii przekazania Ukrainie samolotów MIG-29: priorytetem jest polskie bezpieczeństwo
- Gen. Polko: NATO musi się przebudować. Papierowego tygrysa trzeba zastąpić żelaznym
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Ukraina walczy z rosyjską inwazją:
REKLAMA
pb
REKLAMA