Bezpieczeństwo energetyczne UE. Jest zapowiedź zmniejszenia importu rosyjskiego gazu
Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton poinformował, że Unia Europejska do końca roku zmniejszy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu. Zapowiedział także zwiększenie zapasów gazu we Wspólnocie oraz dywersyfikację dostaw.
2022-03-11, 10:41
Od czwartku w podparyskim Wersalu odbywa się szczyt Unii Europejskiej dotyczący suwerenności energetycznej i obronności Wspólnoty w kontekście wojny na Ukrainie. Podczas obrad poruszona jest także kwestia przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Politycy, którzy wypowiadali się przed spotkaniem, mówili, że jest to kluczowy moment dla Unii Europejskiej, która musi podjąć strategiczne decyzje w kwestii energetyki i obrony. - Musimy pozbyć się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. Potrzebujemy do tego masowych inwestycji - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział w wywiadzie dla stacji France Info, że należy uczynić wszystko, aby uniezależnić Europę od rosyjskich surowców energetycznych. - Zobowiązujemy się, aby do końca roku zmniejszyć o dwie trzecie import gazu z Rosji. Do października wypełnimy też magazyny gazu w 90 procentach - taki jest nasz cel. Zapasy te zostaną udostępnione wszystkim członkom Unii Europejskiej - poinformował Thierry Breton. Zapewnił ponadto, że Wspólnota dysponuje wystarczającymi ilościami gazu, aby przetrwać następną zimę.
Thierry Breton podkreślił, że proces uniezależniania się Europy od rosyjskich dostaw gazu "będzie kontynuowany, niezależnie od rozwoju sytuacji (na Ukrainie - red.). Kolejne decyzje w sprawie polityki energetycznej Unii Europejskiej mają zostać ogłoszone w piątek po zakończeniu szczytu liderów 27 państw w Wersalu.
REKLAMA
Posłuchaj
Szczyt UE w sprawie suwerenności energetycznej i obrony - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
Czytaj także:
ng
REKLAMA