Wzrost cen gazu. Premier: chcemy, by UE pokrywała część różnicy kosztów
Unia Europejska ma dopłacać do cen gazu - to jeden z pierwszych elementów tzw. tarczy antyputinowskiej, o której mówił premier Mateusz Morawiecki. W Paryżu szef polskiego rządu uczestniczy w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Unijni przywódcy omawiają reakcję Wspólnoty na rosyjską inwazję na Ukrainę.
2022-03-10, 22:53
Premier wyjaśniał, że na rynku ma pojawić się nowy mechanizm. - Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę - tłumaczył Mateusz Morawiecki.
"Rosja okazała się barbarzyńskim państwem"
Jak zaznaczył, na tych podwyżkach cierpi zarówno przemysł europejski, jak i gospodarstwa domowe. - Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena - mówił premier, zaznaczając, że "mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane".
- Nie chcemy wszystkiego pokrywać tylko z naszej obniżki podatków: z naszej obniżki podatków VAT, obniżki akcyzy. My to robimy, ale to jest ciągle za mało - powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że chce, żeby "Polacy mieli tańszy gaz, tańszą energię elektryczną".
Premier zapowiedział również, że będzie prowadził rozmowy na temat nowych kierunków dostaw ropy naftowej do Polski. W tym celu zamierza udać się na Bliski Wschód, aby negocjować z tamtejszymi eksporterami.
REKLAMA
- Chcemy zastąpić te rosyjskie surowce naturalne, bo Rosja okazała się zbójeckim, barbarzyńskim państwem - oczywiście Rosja rządzona przez Putina, przez tą postkomunistyczną mafię - powiedział Mateusz Morawiecki.
Inicjatywa KE
O planie uniezależnienia się Unii Europejskiej od rosyjskich źródeł energii mówiła również szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, krótkoterminowo Unia musi zająć się wysokimi cenami energii i przygotować się na następną zimę.
Wkrótce Komisja ma zaproponować, by zapasy gazu wynosiły 90 proc. do 1 października każdego roku. "Oprócz regulacji cen i pomocy państwa szukamy możliwości ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.
Według planu Komisji, Unia Europejska ma do 2027 roku uniezależnić się od dostaw rosyjskich paliw kopalnych.
REKLAMA
Posłuchaj
Premier - chcemy, by UE pokrywała część różnicy kosztów gazu ze względu na wzrost cen (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn
REKLAMA