"Musimy podzielić się odpowiedzialnością". Maląg o unijnej pomocy dla uchodźców i krajów goszczących

- Unijne wsparcie dla uchodźców wojennych powinno trafić m.in. do Polski. Musimy solidarnie podzielić się odpowiedzialnością - mówiła w Brukseli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że "Polska jest na pierwszej linii frontu" w kwestii pomocy dla Ukrainy. 

2022-03-14, 17:35

"Musimy podzielić się odpowiedzialnością". Maląg o unijnej pomocy dla uchodźców i krajów goszczących
Marlena Maląg: Polska jest na pierwszej linii frontu pomocy Ukrainie. Foto: Twitter/@MRiPS_GOV_PL

Marlena Maląg wzięła udział w posiedzeniu unijnej Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO). Jak poinformowała, głównym tematem posiedzenia była sytuacja na Ukrainie.

- Prezentowałam stanowisko polskiego rządu, przede wszystkim pokazałam, jakie wsparcie rząd polski od samego początku tego konfliktu (...) przygotował i jak je realizuje - relacjonowała w rozmowie z dziennikarzami.

Wspólna odpowiedzialność UE

Jak podkreśliła, Polska z jednej strony przekazuje Ukrainie pomoc humanitarną płynącą z innych krajów, a z drugiej - jest na "pierwszej linii frontu" i przyjmuje uchodźców z tego kraju. - Komisja Europejska, komisarz Nicolas Schmit, z którym prowadziłam indywidualne rozmowy, zwrócił uwagę na to duże zaangażowanie Polski (...), dlatego to wsparcie, które będzie przygotowane przez organa Unii Europejskiej, powinno być też dedykowane (...) dla tych państw, które są na pierwszej linii frontu, w tym dla Polski" - powiedziała.

- Musimy solidarnie podzielić się odpowiedzialnością i wsparciem - oświadczyła minister. Jak wskazała, solidarność konieczna jest również w przyjmowaniu obywateli Ukrainy. - Te działania muszą być zintensyfikowane, bo będziemy mieli coraz więcej uchodźców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj mają schronienie, my to schronienie będziemy cały czas zapewniać, ale solidarność w przyjmowaniu Ukraińców, żeby mogli swobodnie przemieszczać się do krajów Europy Zachodniej, jest konieczna - podkreśliła.

Wsparcie dla krajów przyjmujących uchodźców

Minister przypomniała ponadto o wspólnym stanowisku w sprawie inwazji na Ukrainie, które przyjęła z ministrami spraw społecznych Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii oraz Słowacji. Politycy wyrazili w nim zbulwersowanie "niesprowokowanym atakiem" Rosji i potwierdzili wolę współpracy w udzielaniu pomocy ukraińskim uchodźcom, uciekającym przed wojną. Jak ustalono, pomoc ma objąć dostęp do rynków pracy oraz zagwarantowanie młodzieży i innym potrzebującym osobom niezbędnej opieki i świadczeń.

Posłuchaj

Marlena Maląg: Polska wprowadziła poprzez specustawę konkretne rozwiązania dla uchodźców (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Ministrowie zadeklarowali także pełną gotowość do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby zapewnić uchodźcom zakwaterowanie i pomóc im godnie żyć w czasie wojny. Zaapelowali ponadto do Komisji Europejskiej, aby specjalnymi środkami wspierała wysiłki w tych kwestiach, podejmowane przez państwa Europy Środkowej.

W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę codziennie kraj ten opuszczają dziesiątki tysięcy ludzi. Od początku wojny, czyli od 24 lutego, do Polski wjechało już prawie 1,8 mln uchodźców wojennych.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej