Posiedzenie klubu PiS. Głównym tematem rozmów rozwiązania w zakresie edukacji
Rozwiązania w zakresie edukacji były głównym tematem wtorkowego posiedzenia klubu PiS - poinformowała po spotkaniu rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.
2022-03-22, 21:37
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek relacjonował w rozmowie z dziennikarzami, że spotkanie dotyczyło m.in. zasad przyjmowania dzieci ukraińskich uchodźców do polskich szkół. Podkreślił, że posłowie zostali poinformowani o szczegółach "tej bardzo skomplikowane, generującej mnóstwo wyzwań operacji". Dodał, że z sali padło mnóstwo pytań, bo - jak mówił - każdy poseł ma doświadczenia dotyczące szkół ze swojego okręgu wyborczego.
- To było pod tym względem niezwykle cenne spotkanie, byśmy i my nabyli wiedzę z poszczególnych części naszego kraju, jak ta operacja przebiega i byśmy dalej uelastyczniali ten system oświatowy na potrzeby przyjmowania ukraińskich uchodźców. Ale z zastrzeżeniem, że w pierwszej kolejności w trosce o to, by polskie dzieci, w polskich szkołach, mimo tej trudnej sytuacji, mogły dalej normalnie kontynuować swój proces edukacyjny - tłumaczył minister.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Jak zauważył "było kilka wątpliwości dotyczących przyjmowania do klas polskich, dzieci ukraińskich nieznających języka polskiego i tworzenia oddziałów przygotowawczych". - Te wątpliwości wyjaśniliśmy, z czego się bardzo cieszę, bo tu jest dużo nieporozumień. Oczywiście, że prostym sposobem jest przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich klas, ale nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której klasy będą nieprawdopodobnie przeludnione, zwłaszcza w wielkich miastach, bo system tego nie wytrzyma - zaznaczył szef MEiN.
REKLAMA
"Lex Czarnek 2.0"
Jak dodał Czarnek, wtorkowe spotkanie klubu służyło również "omówieniu postępu prac nad nową ustawą zmieniającą Prawo oświatowe". - "Lex Czarnek 2.0", tak to roboczo nazywamy - powiedział minister. Projekt ten Czarnek zapowiedział na początku marca po tym, jak prezydent Andrzej Duda zawetował poprzednią nowelizację Prawa oświatowego.
Zawetowana przez prezydenta nowela, przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewidywała m.in. wzmocnienie pozycji kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego; zawierała także przewidzianą procedurą odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oświaty, gdyby nie realizował zaleceń kuratorium w kierowaniu szkołą. Nowelizację krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy oraz organizacje społeczne. Prezydent Duda, uzasadniając zawetowanie propozycji wskazywał, że propozycja wzbudzała duże kontrowersje, a w obecnej sytuacji na scenie politycznej potrzebna jest jedność, zgoda i skupienie się na sprawach bezpieczeństwa Polski.
Czytaj także:
- "Zależy nam na nierozdzielaniu dzieci". Marlena Maląg o ośrodkach dla ukraińskich sierot
- Czarnek: polski system edukacji jest otwarty na dzieci z Ukrainy
- Edukacja dla dzieci z Ukrainy. MEiN: nauka polskiego i wyrównanie różnic programowych
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA