Premier przed szczytem UE: potrzebujemy zdecydowania wobec Rosji, ale i wielkiego serca dla Ukrainy
- Trzeba odciąć Rosję od finansowania machiny wojennej - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli. Kolejne sankcje wobec Rosji za jej napaść na Ukrainę mają być jednym z tematów rozmów europejskich przywódców. Szef rządu apelował o surowe restrykcje w sektorze energetycznym, a także zamknięcie europejskich portów dla rosyjskich statków. Podkreślił, że "to, co się dzieje na Ukrainie to nie wojna, ale rzeź ludności cywilnej".
2022-03-24, 18:50
Premier Mateusz Morawiecki wezwał unijnych przywódców do podjęcia "miażdżących" sankcji wobec Rosji. Szef polskiego rządu uczestniczy w Brukseli w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. Podczas wieczornej dyskusji unijni liderzy wraz z gościem specjalnym szczytu - prezydentem USA Joe Bidenem - omówią reakcję na rosyjską agresję na Ukrainę.
Apel o zaostrzenie sankcji
- Rosja odbudowuje imperium zła, dlatego musimy odciąć tlen machinie wojennej Putina - mówił premier Mateusz Morawiecki, apelując o zaostrzenie sankcji. Jak mówił, prawdziwie wierzy w unijną jedność i solidarność, gdyż jeszcze miesiąc temu nikt nie spodziewał się, że zostaną podjęte tak zdecydowane sankcje wobec Rosji. Jak zaznaczył szef polskiego rządu, zdecydowane działania UE powinny objąć rosyjskie surowce energetyczne - ropę, gaz, węgiel oraz wszystkie inne węglowodory importowane przez kraje Starego Kontynentu.
Jak ocenił Mateusz Morawiecki "jeżeli dzisiaj nie zapłacimy tej ceny, to zapłacimy ją w taki czy inny sposób jutro i pojutrze". Polska będzie też apelować o odcięcie Rosji od europejskich portów oraz handlu drogą lądową. Nie zabraknie też dyskusji o propozycji misji humanitarnej, przedstawionej w połowie marca w Kijowie przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
- Wyobraźmy sobie dramatyczną sytuację na Ukrainie, jeszcze bardziej dramatyczną niż dzisiaj, czy dalej będziemy wtedy stali z bronią u nogi i patrzyli jak kilkadziesiąt kilometrów od granicy NATO, od granicy UE, mordowani są cywile? Mam nadzieję, że nie - powiedział premier.
REKLAMA
Posłuchaj
"Obowiązek wobec sąsiada i wolnego świata"
Mateusz Morawiecki, oceniając aktualną sytuację na Ukrainie, stwierdził, że "to jest masakra, atakowane są konwoje humanitarne, to już jest barbarzyństwo". - Będziemy też apelować o to, żeby dostęp do portów europejskich, handel drogą czy koleją z Rosją został odcięty. To jedyna droga, żeby Rosja odstąpiła od swojej agresywnej polityki, bo to, co dzieje się na Ukrainie to jest rzeź. Polska dzisiaj wypełnia swój obowiązek wobec sąsiada i wobec wolnego świata - mówiił.
Podkreślał, że Polska organizuje pomoc dyplomatyczną i humanitarną dla Ukrainy, przekazuje broń defensywną i że pomóc powinien także Zachód. - Aby móc przywrócić pokój na Ukrainie potrzebujemy zdecydowania wobec Rosji, ale i wielkiego serca i odwagi wobec Ukrainy - powiedział szef rządu. Poinformował, że na szczycie zaproponuje wysłanie misji humanitarnej na Ukrainę.
Mateusz Morawiecki wezwał też do ustanowienia nowego budżetu w ramach unijnych mechanizmów finansowych w celu pomocy krajom przyjmującym ukraińskich uchodźców. - Nie możemy ograniczać naszego wsparcia dla uchodźców tylko do pieniędzy, które już są w innych budżetach Unii Europejskiej. Musimy myśleć poza schematem. Sytuacja jest zupełnie nowa, nikt się jej nie spodziewał i teraz musimy odważnie zareagować - tłumaczył polski premier.
Posłuchaj
"Potrzebują broni oraz sankcji"
Jak zaznaczył, Ukraińcy nie potrzebują wyrazów sympatii ze strony Zachodu. - Potrzebują naszej broni, broni defensywnej oraz sankcji - zaznaczył, dodając, że obowiązkiem Unii jest pomoc Ukrainie.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki wyraził też nadzieję, że Chiny nie będą wspierać Rosji. - Chiny to ogromne supermocarstwo i powinny też pomóc w tej misji pokojowej, w najszerszym tego słowa znaczeniu. Mam nadzieję, że razem ze wszystkimi innymi krajami Chiny będą pracować na rzecz pokoju. Ale pokój musi oznaczać integralność terytorialną Ukrainy i jej suwerenność na koniec tej wojny - zadeklarował premier.
Posłuchaj
Podczas dzisiejszej sesji unijnego szczytu przywódcy krajów Wspólnoty przedyskutują sytuację na Ukrainie. Liderzy wysłuchają wystąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który połączy się zdalnie z Kijowa. Na unijnym szczycie pojawi się też goszczący w Brukseli prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
- Mocne uderzenie w rosyjskie firmy zbrojeniowe. USA ogłosiły kolejny pakiet sankcji
- "Zdecydowaliśmy, że zrobimy więcej". NATO zapowiada dozbrojenie Ukrainy
- "Cenicie bardziej wygodę niż życie ukraińskich dzieci". Jaki ostro o biznesach Zachodu z Moskwą
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
Beata Płomecka/nt
REKLAMA