Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego. Andrzej Duda spotka się z prezydentem Niemiec
- Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Krakowie weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Tego dnia spotka się też z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - przekazał prezydencki minister Jakub Kumoch. Jednym z tematów rozmów prezydentów ma być sytuacja na Ukrainie.
2022-03-28, 15:48
Prezydencki minister Jakub Kumoch przekazał, że już wcześniej zdecydowano, że obecność Franka-Waltera Steinmeiera na pogrzebie kompozytora będzie jednocześnie jedną z pierwszych wizyt po reelekcji prezydenta Niemiec. Zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda są "głęboko zaprzyjaźnieni z niemiecką parą prezydencką", a obaj politycy darzą się bardzo dużym szacunkiem i często ze sobą rozmawiają. Wśród tematów rozmowy prezydentów ma być sytuacja na Ukrainie. Zgromadzenie Federalne wybrało ponownie Steinmeiera na prezydenta Niemiec w połowie lutego.
Uroczyste pożegnanie Pendereckiego
We wtorek w Krakowie rodzina i przyjaciele, przedstawiciele środowiska artystycznego oraz fani talentu Krzysztofa Pendereckiego wezmą udział w uroczystym pożegnaniu kompozytora. Urna z prochami artysty zostanie przeniesiona do Panteonu Narodowego. Ta część ceremonii miała być przeznaczona tylko dla rodziny i osób najbliższych. Po śmierci Krzysztofa Pendereckiego w marcu 2020 r. urna z jego prochami tymczasowo złożona została w krypcie bazyliki św. Floriana. To właśnie w tej świątyni rozpoczną się wtorkowe uroczystości ostatniego pożegnania artysty, zorganizowane w drugą rocznicę jego śmierci. Około godz. 11. kondukt żałobny wyruszy spod bazyliki, przechodząc ulicami Krakowa i Rynkiem Głównym. Dla mieszkańców miasta i wszystkich wielbicieli twórczości Pendereckiego będzie to okazja, by pożegnać mistrza.
W południe w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej rozpocznie się msza święta. Wejście do świątyni możliwe będzie tylko dla zaproszonych na ceremonię gości i akredytowanych mediów; uroczystość będzie miała charakter państwowy. Zgodnie z zapowiedziami wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych. Przed kościołem, na placu św. Marii Magdaleny zostanie ustawiony telebim, na którym zgromadzeni będą mogli śledzić przebieg uroczystości.
Ważnym punktem oprawa muzyczna
Istotnym elementem nabożeństwa będzie oprawa muzyczna. Zabrzmią m.in. "De Profundis" z "Siedmiu bram Jerozolimy", Passacaglia z "Serenady na smyczki", Lacrimosa i Agnus Dei z "Polskiego Requiem" Pendereckiego, w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Następnie prochy kompozytora złożone zostaną w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła św. Piotra i Pawła. Penderecki zmarł w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 r., w wieku 86 lat. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzyczny, doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawalerem Orderu Orła Białego.
REKLAMA
Przeniesienie prochów artysty przełożone zostało na drugą rocznicę jego śmierci ze względu na sytuację pandemiczną i powody rodzinne.
- Dorabiał, przygrywając na weselach, później zszokował muzyczny świat. 88 lat temu urodził się Krzysztof Penderecki
- Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego
ASP
REKLAMA