Ceny polis OC. "Dziennik Bałtycki": mimo inflacji utrzymuje się trend spadkowy

"Dziennik Bałtycki" pisze, że mimo podwyższonej inflacji ceny polis OC dla kierowców spadają. Gazeta podaje, że średnie ceny polis OC w styczniu w 15 miastach wojewódzkich były niższe niż w styczniu ubiegłego roku. 

2022-03-29, 08:20

Ceny polis OC. "Dziennik Bałtycki": mimo inflacji utrzymuje się trend spadkowy
W styczniu średnia cena polisy OC wynosiła 540 złotych.Foto: Velimir Zeland/ Shutterstock

Ubezpieczenie OC najbardziej potaniało w Krakowie - o 8,6 procent i w Zielonej Górze - o 8,3 procent. Jego ceny spadły też w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Białymstoku i Lublinie. Wzrosły w trzech miastach wojewódzkich: Rzeszowie - o 11,3 procent, Olsztynie - o 2,5 procent i Opolu - o 1,4 procent. W Warszawie ceny polis OC spadły o 0,3 procent.

Z danych CUK Ubezpieczenia wynika, że średnia krajowa cena ubezpieczenia OC w styczniu wynosiła 540 złotych. Najwięcej trzeba było zapłacić za polisę we Wrocławiu, najmniej w Gorzowie Wielkopolskim.

Trend spadkowy się utrzymuje

Redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" Artur Kiełbasiński ocenia, że spadek cen polis jest znaczący.

- Jeżeli jeszcze dołożymy do tego inflację, która wynosi obecnie około 9 procent, no to się okazuje, że ten realny spadek ceny jest bardzo wyraźny" - podkreśla. Jako przyczynę Artur Kiełbasiński wskazuje to, że Polacy jeżdżą bezpieczniej - było mniej wypadków, mniej niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a to pozwoliło firmom ubezpieczeniowym inaczej skalkulować składki.

REKLAMA

- Ryzyko wypadku, ryzyko wypłaty odszkodowania jest po prostu mniejsze - mówi redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego. 

Posłuchaj

Artur Kiełbasiński o spadku cen polis OC (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Spadki cen od kilku lat

Katarzyna Pokora, ekspert CUK Ubezpieczenia wskazuje, że od połowy 2017 roku, ceny ubezpieczeń OC sukcesywnie spadają, a obecne stawki OC są około 25 procent niższe od wyceny polis pięć lat temu.

Natomiast cena ubezpieczenia Auto Casco w czterech miastach wojewódzkich spadła - najbardziej we Wrocławiu - o 9,2 procent, zaś w pozostałych miastach wzrosła.

Czytaj także:

- Podwyżki nie były jednak duże - w 8 miastach niższe niż średnia inflacja podana przez GUS. Tylko w 6 miastach wzrosty cen były dwucyfrowe - największe w Rzeszowie i Białymstoku - czytamy w Dzienniku Bałtyckim.

Z danych CUK Ubezpieczenia wynika, że średnia krajowa cena ubezpieczenia AC w styczniu wynosiła 861 złotych. Najwięcej trzeba zapłacić w Gorzowie Wielkopolskim, najmniej w Toruniu.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej