Zemsta Putina za antywojenny apel? Media piszą o dymisjach naukowców w Rosji

Decyzją Władimira Putina czterech członków Rady Naukowej przy Radzie Bezpieczeństwa Rosji straciło stanowisko - poinformowało Radio Swoboda. W ocenie mediów może to mieć związek z pisemnym sprzeciwem wobec wojny, jaki podpisali uczeni.

2022-03-30, 12:03

Zemsta Putina za antywojenny apel? Media piszą o dymisjach naukowców w Rosji
Prof. Grala o polityce historycznej Rosji: punktem zwrotnym było przejęcie rządów przez Władimira Putina i jednak zmiana sposobu rządzenia państwem. Foto: Dimitrije Ostojic/ Shutterstock

Radio Swoboda poinformowało, że z Rady Naukowej przy Radzie Bezpieczeństwa Rosji usunięto dyrektora Instytutu Europy Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksieja Gromykę, dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Euroatlantyckiego w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych MSZ Aleksandra Nikitina, głównego pracownika naukowego Instytutu USA i Kanady Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandra Panowa oraz Siergieja Rogowa, dyrektora naukowego tego instytutu.

Władimir Putin nie podał powodu zwolnienia badaczy. Oficjalnie zaś rada ministrów stwierdziła, że to "okresowa rotacja".

Radio Swoboda przypomina także, że wszyscy zwolnieniu uczeni podpisali się pod apelem o "zawieszenie broni i współpracę w kwestiach humanitarnych", a także wyrazili zaniepokojenie "największym kryzysem na kontynencie europejskim od czasów II wojny światowej".

»Inwazja Rosji na Ukrainę - zobacz serwis specjalny«

REKLAMA

Kary za inne zdanie

Od początku marca za publikowanie w Rosji informacji o wojnie w Ukrainie innych, niż prezentowane przez władze, grozi do 15 lat pobytu w kolonii karnej. Władimir Putin podpisał odpowiednie poprawki do kodeksu karnego. Jak wyjaśniają rosyjskie media, chodzi o publikację materiałów "dyskredytujących rosyjską armię i wzywających do nakładania na Rosję sankcji".

W dokumencie zapisano, że osobom, publikującym takie informacje, grożą wysokie grzywny oraz kary pozbawienia wolności. Poprawki przewidują karę do 15 lat pobytu w kolonii karnej, jeśli publikacja spowoduje "ciężkie następstwa". Część rosyjskich komentatorów niezależnych nazwała takie działania cenzurą.

Posłuchaj

W ciągu tygodnia od wejścia w życie nowego prawa, w Rosji wszczęto 144 postępowania wobec osób krytykujących działania rosyjskiej armii na terytorium Ukrainy - napisała 12 marca "Nowaja Gazieta" - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

Radio Swoboda, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej