Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Premier podjął decyzję

- Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra administracji i spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jednym z zadań pełnomocnika będzie koordynacja między poszczególnymi resortami.

2022-04-02, 10:31

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Premier podjął decyzję
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Także na nich można przekazać 1 procenta z naszego podatku PIT.Foto: TT/@Straz_Graniczna

Jak podkreślił Piotr Müller, od momentu napaści Rosji na Ukrainę działania rządu opierały się przede wszystkim na pracy urzędów wojewódzkich oraz służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Płynna kontynuacja działań

- Decyzja o powołaniu na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera pozwoli w płynny sposób kontynuować dotychczasowe działania oraz podejmować kolejne inicjatywy - przekazał.

Rzecznik poinformował, że jednym z zasadniczych zadań nowego pełnomocnika będzie koordynacja i realizacja działań na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy pomiędzy poszczególnymi resortami. - Istotna część nowych i przyszłych zadań administracji rządowej oraz samorządowej wynika bezpośrednio z przybycia uchodźców. Zadaniem pełnomocnika będzie także współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi - dodał.

Konferencja Szefernakera i Müllera

W sobotę (02.04) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja rzecznika rządu i nowego pełnomocnika poświęcona sprawom bieżącym.

REKLAMA

Paweł Szefernaker w listopadzie 2015 r. został powołany na Sekretarza Stanu w KPRM, a w styczniu 2018 r. na Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełni też funkcję Pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Sprawuje nadzór nad wojewodami, a także odpowiada za współpracę z samorządem terytorialnym. Koordynuje działania Departamentu Administracji Publicznej oraz Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Ponadto nadzoruje Departament Spraw Obywatelskich oraz Centrum Personalizacji Dokumentów.

Czytaj również:

Ile osób uciekło przed wojną do Polski?

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do Polski z terytorium Ukrainy wjechało 2 miliony 437 tysięcy osób. Wczoraj na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze odprawili 21 tysięcy 100 podróżnych, czyli o ponad 8 procent mniej niż dzień wcześniej.

Dziś do godziny 7.00 z Ukrainy do Polski przyjechało 4 tysiące 300 osób. Jest to o 24 procent więcej niż poprzedniej doby. Straż Graniczna informuje, że od 24 lutego z Polski na Ukrainę wyjechało 421 tysięcy osób.

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej