Zaskakująco wysoki wzrost stóp procentowych, to reakcja RPP na marcową inflację
- Zaskakująca rynek bo aż 1 procentowa podwyżka stóp procentowych, to reakcja RPP na wskaźnik inflacji, który liczony rok do roku był na rekordowym poziomie prawie 11 procent powiedziała Marta Petka-Zagajewska z banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-04-06, 17:00
W opinii ekspertki PKO BP Rada Polityki Pieniężnej (RPP) musiała zdecydować się na taki krok nie tylko z powodu bardzo wysokiej inflacji. Urosła ona w ciągu miesiąca aż o 2 pkt. procentowe i trzeba było na to jakoś zareagować.
Chodziło, też o umocnienie na rynkach walutowych naszej narodowej złotówki, co ma znaczenie z uwagi na jej relację do dolarów, za które, kupujemy ropę naftową i gaz. Ceny surowców energetycznych, głównie z powodu wojny na Ukrainie wzrosły aż o 28 procent. Już odczuwamy wzrost cen żywności, co jest odbiciem trendów globalnych, dlatego RPP postanowiło ograniczyć nasz popyt na konsumpcję, co będzie skutkowało z jednej strony droższymi kredytami, ale z drugiej może to zachęcić do zachowania oszczędności na lokatach bankowych.
Marta Petka-Zagajewska przypomniała, że ostania tak wysoka podwyżka stóp procentowych miała miejsce w roku 2000. Ale jej zdaniem banki centralne Czech i Węgier zdecydowały się na jeszcze wyższe podwyżki stóp procentowych. Zupełnie inaczej to wygląda w strefie euro, gdzie są kraje o wyższej inflacji niż w Polsce, a mimo to bank centralny Eurolandu z uporem utrzymuje ujemne stopy procentowe i dopiero zastanawia się nad krokiem, aby były wyższe.
Ale w opinii ekspertki trzeba pamiętać, że w skali tego roku inflacja utrzyma się na poziomie 10 %, co wymusi na RPP kolejne podwyżki stóp.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
PR24/PR1/Justyna Golonko/SW
REKLAMA