Rosjanie zaatakują w Donbasie? Ukraińska armia szykuje się na ofensywę

Rosja przygotowuje się do ofensywy w Donbasie. Atakuje też wiele ukraińskich miast w innych regionach. Takie informacje przekazał ukraiński sztab generalny. Tymczasem Kijów broni się i oczekuje na pomoc Zachodu.

2022-04-07, 09:50

Rosjanie zaatakują w Donbasie? Ukraińska armia szykuje się na ofensywę
Ukraińska armia ocenia, że Rosjanie będą chcieli zaatakować w Donbasie. Foto: FADEL SENNA/AFP/East News

W komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego napisano, że Rosjanie obecnie w Donbasie ostrzeliwują Popasną, próbują atakować drogą lądową Rubiżne, Nyżne i Nowobachmutowkę. Jednak główne wysiłki koncentrują na przygotowaniach do ofensywy, której celem jest zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego.

Zełenski apeluje o sankcje wobec Rosji

O tym mówił także w nocnym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jeśli nie będzie uderzającego w Rosję mocnego pakietu sankcji i dostaw broni dla Kijowa, Kreml uzna to za przyzwolenie na dalszą agresję, na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie.

Rosjanie nadal blokują i ostrzeliwują Charków. Przez zajęcie Iziumia, w okolicach którego trwają walki, rosyjskie wojska próbują otoczyć Ukraińców broniących swoich pozycji w Donbasie.

Apel o wsparcie od szefa MSZ

O dostawy broni na Ukrainę zaapelował w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych państw NATO szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. - Potrzebujemy trzech rzeczy - uzbrojenia, uzbrojenia, uzbrojenia. Im więcej broni otrzymamy, im szybciej ją dostaniemy, tym więcej ludzi zostanie ocalonych i mniej będzie rzezi. W ostatnich tygodniach ukraińska armia pokazała, że umie walczyć i wygrywać, ale potrzebuje więcej broni - mówił szef ukraińskiego MSZ.

REKLAMA

Podkreślił, że Ukraina oczekuje od krajów NATO dostaw samolotów i systemów obrony lotniczej.

Posłuchaj

Ambasadorowie unijnych krajów podejmą dziś kolejną próbę uzgodnienia piątego pakietu sankcji wobec Rosji. Wczorajsze spotkanie nie przyniosło rezultatu, bo - jak mówili unijni dyplomaci brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej - państwa członkowskie zgłosiły wiele pytań i wątpliwości (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Beata Maciejewska: sytuacja na Ukrainie przypomina najgorsze momenty naszej historii - zobacz zapis video rozmowy

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej