Kolejne sankcje uderzą w Rosję. Polska zadowolona z jedności w UE, ale nie kryje niedosytu

Członkowie Unii Europejskiej mają dziś zatwierdzić piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Rano, do 10.00, mają zostać sfinalizowane procedury i restrykcje, po publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, wejdą w życie, co nastąpi zapewne późnym popołudniem. Wcześniej zielone światło dla sankcji dali ambasadorowie 27 państw.

2022-04-08, 05:26

Kolejne sankcje uderzą w Rosję. Polska zadowolona z jedności w UE, ale nie kryje niedosytu
Kraje Unii Europejskiej mają dziś zatwierdzić piąty pakiet sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Unia nałoży embargo na import węgla z Rosji, ale na wniosek Niemiec, z 4-miesięcznym opóźnieniem, który ma dać możliwość wygaszenia obecnych kontraktów. Najważniejsze - jak mówił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś - że Unia zaczyna się zajmować sektorem energetycznym. - Jest zapewnienie Komisji Europejskiej i zdecydowanej większości państw członkowskich dot. rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu, oraz paliwa do elektrowni atomowych - dodał ambasador.

Niedosyt w Warszawie

Przyznał, że Polska nie jest zadowolona z postępu prac nad restrykcjami. - Uważamy, że z bardzo bolesnymi sankcjami powinniśmy pójść dalej, no ale oczywiście istotne jest to, że utrzymujemy jedność 27 państw członkowskich - powiedział Andrzej Sadoś.

Oprócz embarga na węgiel zakazane będą transakcje z czterema rosyjskimi bankami, które stanowią 23 procent systemu bankowego w Rosji. Będzie pełne embargo, już bez wyjątków, na dostawy broni, europejskie porty będą zablokowane dla rosyjskich statków z wyłączeniem tych z żywnością. Poza tym na teren Unii nie wjadą rosyjscy przewoźnicy drogowi.

Posłuchaj

Kraje UE mają zatwierdzić piąty pakiet sankcji wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Ograniczenia w eksporcie

Będą też kolejne ograniczenia w eksporcie, tym razem obejmą one komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki o wartości 10 miliardów euro. Z Rosji natomiast wstrzymany zostanie import szacowany na ponad 5 miliardów euro między innymi drewna, cementu, alkoholi, owoców morza, czy produktów z gumy. Rosyjskie spółki nie będą mogły brać udziału w przetargach w unijnych krajach.

REKLAMA

Czytaj także:

Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami trafi ponad 200 osób, w tym przedstawiciele administracji rosyjskiego prezydenta, oligarchowie, jak prezes Sbierbanku German Gref, Oleg Deripaska nazywany swego czasu królem aluminium, czy Mosze Kantor, prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego, który ma udziały w największej w Rosji firmie produkującej nawozy sztuczne. Unia zaczęła też uderzać w rodziny - na liście są dwie dorosłe córki Władimira Putina, jest również kilku synów oligarchów, żony, siostry i teściowe przedstawicieli władz.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej