Barbara Stasiak: nie chciałam, by 10 kwietnia był punktem kończącym. Życie trzeba przeżyć jak najpiękniej
- Od początku nie chciałam, żeby 10 kwietnia był kończącym punktem. Trudno, padło to na nas, ale trzeba było coś na tym zbudować. Mamy jedno życie. I to życie trzeba przeżyć jak najpiękniej, jak najbardziej godnie. Tak, żeby zostało po nas coś dobrego - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku - szefie Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
2022-04-10, 18:20
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
W Polsce odbywają się uroczystości związane z tym tragicznym wydarzeniem sprzed 12 lat.
- To są zawsze dni, które wymagają gotowości i energii, żeby nie poddać się negatywnym emocjom czy smutkom, ale żeby jakoś patrzeć w przyszłość - podkreśliła Barbara Stasiak.
"Mamy tylko jedno życie"
- Od początku nie chciałam, żeby 10 kwietnia był kończącym punktem. Trudno, padło to na nas, ale trzeba było coś na tym zbudować. Mamy jedno życie. I to życie trzeba przeżyć jak najpiękniej, jak najbardziej godnie. Tak, żeby zostało po nas coś dobrego - dodała.
REKLAMA
Jak zaznaczyła, "trzeba coś robić". - Mam pracę, która jest dla mnie bardzo ważna. Nie polega ona tylko na zarabianiu pieniędzy. Ale jest to misja pracy dla państwa w Najwyższej Izbie Kontroli. Natomiast udzielam się też społecznie w fundacji, która zajmuje się działalnością kulturalną, szczególnie teatralną - powiedziała.
- "Jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń po II wojnie światowej". Kosiński o katastrofie smoleńskiej
- Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: decyzja zapadła na Kremlu
Portal PolskieRadio24.pl przygotował RAPORT SPECJALNY, w którym znalazły się wyjątkowe rozmowy z ekspertami, publicystami i świadkami tamtych dni. Zostały opublikowane także najważniejsze analizy i informacje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Całość uzupełnił bogaty zbiór materiałów archiwalnych poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i pierwszej damie - Marii Kaczyńskiej.
Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Polskie Radio wydało również albumy, stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Barbara Stasiak
REKLAMA
Data emisji: 10.04.2022
Godzina: 17.33
PR24
Polecane
REKLAMA