Czy PKB Polski się zmieni z powodu wojny na Ukrainie? Przedstawiamy analizę Banku Światowego

Według Banku Światowego wzrost polskiego PKB w 2022 r. będzie mniejszy o 0,8 pkt proc. i będzie na  poziomie 3,9 proc. To bezpośredni efekt wojny na Ukrainie. Według tej analizy tempo wzrostu PKB  Polski w 2023 r. wyniesie 3,6 proc., czyli o 0,2 pkt. proc. więcej niż jeszcze przewidywano w styczniu 2022 r. World Bank szacuje też, że ukraińska gospodarka skurczy się w br. aż o 45,1 proc.

2022-04-11, 17:00

Czy PKB Polski się zmieni z powodu wojny na Ukrainie? Przedstawiamy analizę Banku Światowego
zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Thanwa photo

Jak zwrócono uwagę w raporcie Banku Światowego (BŚ) "War in the Region. Europe and Central Asia Economic Update", ponieważ rosyjska napaść na Ukrainę "uderza" w gospodarki krajów Europy i Azji Środkowej, prognoza wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) dla Polski w 2022 r. została obniżona do 3,9 proc.

Bank Światowy podkreśla, że wzrost PKB w Polsce może być wyższy od średniej wartości dla Europy Środkowej, ale na skutek wojny prognoza została obniżona o 0,8 pkt proc. w porównaniu do przewidywań opublikowanych w styczniowym raporcie dot. globalnych perspektyw gospodarczych ("Global Economic Prospects").

Uchodźcy zwiększą popyt w Polsce?


W Polska, w której znalazło schronienie blisko 60 proc. ludności uciekającej z Ukrainy, może się spodziewać znacznego wzrostu popytu na usługi publiczne i zasoby mieszkaniowe, "co wywoła dodatkową presję na finanse publiczne". "Z drugiej strony można się spodziewać pozytywnych bodźców dla gospodarki w krótkim okresie na fali wzrostu popytu wewnętrznego" - oceniono w analizie Banku Światowego.

Według najnowszej prognozy Banku Światowego, tempo wzrostu polskiego PKB w 2023 r. wyniesie 3,6 proc.

Wojna tragedią całego regionu

"Napaść Rosji na Ukrainę będzie miała poważne skutki dla całej Europy Środkowej, wywołując takie konsekwencje jak napływ uchodźców, wzrost cen surowców, ograniczenie popytu zewnętrznego ze strefy euro oraz pogorszenie nastrojów gospodarczych" - stwierdzono wo ocenie banku..

REKLAMA

Eksperci BŚ przewidują, że wzrost gospodarczy w całej strefie euro "ulegnie spowolnieniu w 2022 r. do poziomu 3,5 proc." na skutek presji inflacyjnej, zaostrzonej polityki monetarnej i większej niepewności politycznej, które doprowadzą do osłabienia popytu wewnętrznego.

"Wojna w Ukrainie, a także pandemia, po raz kolejny pokazują, że sytuacje kryzysowe mogą powodować daleko idące szkody gospodarcze i cofać nas o wiele lat pod względem wartości dochodu na głowę i rozwoju gospodarczego" – wskazała, cytowana w poniedziałkowej informacji BS, Asli Demirgüç-Kunt, główna ekonomistka dla regionu Europy i Azji Środkowej w Banku Światowym.

Co robić dalej?


"Władze państw regionu powinny przede wszystkim wzmocnić swoje bufory makroekonomiczne i poprawić wiarygodność polityki, aby ograniczyć ryzyko przerwania łańcuchów handlowych i inwestycyjnych; wzmocnić zabezpieczenia socjalne, aby chronić najsłabsze grupy społeczne, w tym uchodźców; oraz kontynuować wysiłki na rzecz poprawy efektywności energetycznej w trosce o zrównoważony rozwój w dłuższym okresie" – twierdzi Bank Światowy.

Ekonomiści BŚ oceniają, że w 2022 r. PKB wschodzących i rozwijających się gospodarek regionu ma się skurczyć o 4,1 proc., podczas gdy w przedwojennych przewidywaniach była mowa o wzroście na poziomie 3 proc. "Prognozę zaktualizowano, ponieważ wstrząsy gospodarcze wywołane wojną potęgują skutki pandemii COVID-19" - wyjaśniono.

Dodano, że jeśli ta prognoza się sprawdzi, "będziemy mieli do czynienia z drugą recesją w ciągu dwóch lat, przy czym jej skala będzie dwa razy większa niż przy pandemicznej recesji w 2020 r.".

REKLAMA

Co będzie z ukraińską gospodarką?


BŚ szacuje, że ukraińska gospodarka skurczy się w tym roku o 45,1 proc., chociaż skala tego zjawiska zależy od intensywności i czasu trwania działań wojennych. Z kolei PKB Rosji w 2022 r. ma się zmniejszyć o 11,2 proc. "Rosyjska gospodarka, osłabiana sankcjami, pogrąża się w głębokiej recesji" - stwierdzono w analizie banku. Eksperci prognozują też, że PKB Białorusi obniży się w 2022 r. o 6,5 proc.

Grupa Banku Światowego zaraz po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego b.r. uruchomiła nadzwyczajny pakiet finansowy w wysokości 925 mln dol., przeznaczony na wsparcie dla Ukrainy.


PR1/PR24/PAP/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej