Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Ks. prof. Przybyłowski: cierpienie jest konieczne do zbawienia

- Głosimy krzyż nie jako klęskę i znak cierpienia bezsensownego, tylko głosimy tajemnicę krzyża, który jest znakiem zbawienia - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z UKSW.

2022-04-17, 08:45

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Ks. prof. Przybyłowski: cierpienie jest konieczne do zbawienia
Emil Signol, Zmartwychwstanie Chrystusa, przed 1856, Petit Palais, musée des Beaux-arts de la Ville de Paris. Foto: Creative Commons Zero (CC0)

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejsze święto dla katolików. Chrystus, który umarł na krzyżu, po trzech dniach zmartwychwstał.

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł ks. prof. dr Jan Przybyłowski. Filozof odpowiedział między innymi na pytanie, czy cierpienie jest konieczne do zbawienia. Jak ocenił, "bezwzględnie tak". Taka zresztą jest logika naszego zbawienia. Chrystus umiera za wszystkich ludzi, ale też odkupuje cały wszechświat za skutków grzechu pierworodnego - wskazał. 

"Mówimy o tym z dumą"

- Właściwie można by powiedzieć, że to zło, które rodzi się ze skutków, Chrystus wziął na siebie, więc on jest tym ofiarnikiem, ale jest też ofiarą - powiedział. - Został jako człowiek umęczony, ukrzyżowany i zmarł - podkreślił. - My się tego jako chrześcijanie nie wypieramy, nie wstydzimy się tego, w żaden sposób nie wypieramy tego z naszej wiary, a raczej mówimy o tym z dumą, ponieważ po ukrzyżowaniu nastąpiło zmartwychwstanie - dodał. 

Jak zaznaczył, właśnie "dlatego my głosimy krzyż nie jako klęskę i znak cierpienia bezsensownego, tylko głosimy tajemnicę krzyża, który jest znakiem zbawienia". - Czyli cierpienia, które zwycięża poprzez zmartwychwstanie - wskazał.

REKLAMA

"Strach zawsze prowadzi do nicości"

Odnosząc się do cierpiącej Ukrainy, filozof zaznaczył, że "strach zawsze prowadzi człowieka do nicości, do pustki". - Ja myślę, że to, co stało się z narodem ukraińskim, to jest to, że oni pokonali strach. Zobaczyli, że tym największym przeciwnikiem nie są wojska najeźdźcy, wojska rosyjskie, tylko strach, który paraliżuje serce człowieka, który sprawia, że zaczynamy się bać siebie i innych ludzi, że nie stajemy w obronie słabszych - powiedział.

- Widać, że ich odwaga w połączeniu z tą coraz bardziej skuteczną pomocą militarną, jaką otrzymują, wydaje wspaniały owoc zwycięstwa - ocenił. - To nie jest zwycięstwo, tylko militarne, to jest pokonanie tego, co paraliżowało ich przez tak długie dziesiątki lat - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jan Przybyłowski: strach zawsze prowadzi do nicości (Polskie Radio 24) 23:23
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"

REKLAMA

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz 

Gość: ks. prof. dr Jan Przybyłowski, filozof i teolog z UKSW

Data emisji: 17.04.2022

Godzina: 08.02

REKLAMA

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej