Wielkanoc w cieniu wojny. Bp Długosz: zmartwychwstanie zmienia niemoc w siłę, strach w odwagę
- Zmartwychwstanie zmienia niemoc w siłę, strach w odwagę - mówił w Niedzielę Wielkanocną na Jasnej Górze biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. Zmartwychwstanie jest fundamentem, na którym wznosi się chrześcijańska wiara - zaznaczył.
2022-04-17, 14:23
Bp Długosz przewodniczył sumie wielkanocnej w jasnogórskiej bazylice, którą koncelebrowali przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor klasztoru o. Samuel Pacholski oraz ojcowie jasnogórskiego konwentu.
Uczniowie Jezusa znaleźli wielką siłę
Bp senior mówił w homilii, że najbardziej przekonującym dowodem na zmartwychwstanie Jezusa jest wewnętrzna przemiana Jego uczniów, którzy - początkowo załamani i przestraszeni - znaleźli wielką siłę, tworząc Kościół, który przetrwał do dziś. Jak mówił, uczniowie Jezusa "przeżyli wstrząsające i przemieniające ich doświadczenie zmartwychwstania Jezusa, którego widzieli ukrzyżowanego, a zobaczyli zmartwychwstałego".
- Ten fakt dał im odwagę głoszenia Jezusa Zmartwychwstałego całemu światu. To zmartwychwstanie zmieniło ich strach w odwagę, niemoc w siłę, a niewiarę w wiarę - wskazał bp Długosz. Jak podkreślił, dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa zaistniała wspólnota Kościoła, a zmartwychwstanie jest fundamentem, na którym wznosi się gmach całej chrześcijańskiej wiary.
O postawie uczniów po śmierci Chrystusa mówił także o. Pacholski, który wygłosił wprowadzenie do mszy. Jak wskazał, wszyscy jesteśmy czasem w kondycji uczniów, którzy idą do Emaus i pytają, dlaczego Chrystus umarł.
REKLAMA
- "Wielkanoc wojny". Papież w mocnych słowach wezwał do wybrania pokoju
- "Przeraża nas skala okrucieństwa najeźdźcy". Metropolita warmiński o Wielkanocy w czasie wojny
- Dlatego dzisiaj zaprośmy Go jako Tego, który pokazuje swoje chwalebne rany i tłumaczy nam naszą rzeczywistość, także tę trudną związaną z wojną, z którą się zmagamy tuż za naszą wschodnią granicą. Chcemy tą nadzieją dzielić się z naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy, którzy mieszkają wśród nas i prosić dobrego Boga, aby nie zabrakło nam wiary w to, że kto zaprosi do swojego życia Chrystusa, ten gotów jest także zaprosić drugiego bez ograniczeń, bez lęku, bez obawy o jutro, bez strachu o to, co przyniesie kolejny dzień, tydzień, miesiąc naszego życiu – zachęcał przeor.
as
REKLAMA