Żonkile przypomną o powstaniu w warszawskim getcie. Jubileusz akcji muzeum POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje, już po raz dziesiąty, akcję "Żonkile", upamiętniającą wybuch powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypada 79. rocznica pierwszego miejskiego powstania w okupowanej przez Niemców Polsce.
2022-04-19, 04:20
We wtorek na ulicach Warszawy po raz dziesiąty będzie można spotkać wolontariuszy rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum POLIN chce rozpowszechniać wiedzę o tym historycznym wydarzeniu.
Jak mówi dyrektor Muzeum, Zygmunt Stępiński, tegoroczna akcja będzie bardzo szeroka. - Rozdamy w tym roku 368 tysięcy żonkili, bo tylu Żydów mieszkało i żyło w Warszawie przed wojną. W akcji bierze udział ponad tysiąc wolontariuszy, ponad 5 tysięcy szkół, ponad tysiąc bibliotek publicznych w całym kraju. Plus akcja międzynarodowa w Izraelu i Stanach Zjednoczonych - dodał Zygmunt Stępiński.
Irena Santor ambasadorką akcji
Jedną z ambasadorek tegorocznej akcji jest piosenkarka Irena Santor. Artystka nie ma wątpliwości, że pamięć o powstaniu w getcie warszawskim trzeba podtrzymywać i pielęgnować. - Trzeba pokolenia, które przychodzą teraz, po nas, następne, trzeba tym pokoleniom uświadamiać co było i czego należy się bać i że trzeba mieć postawę ludzką, trzeba być - krótko powiem - choć to slogan - trzeba być człowiekiem. A co to jest człowieczeństwo? To znaczy: kochaj bliźniego jak siebie samego - dodała Irena Santor.
W tym roku ambasadorami akcji są także Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, Aleksandra Popławska oraz trójka wolontariuszy Dariusz, Joanna i Weronika.
REKLAMA
Żonkil na pamiątkę Marka Edelmana
Żonkil jest symbolem Powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana. Każdego roku składał on bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o Powstaniu.
Posłuchaj
- Rocznica powstania w getcie warszawskim. W całym mieście zawyją syreny
- Symcha Ratajzer-Rotem. Bohater powstania w getcie warszawskim
- Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"
mbl
REKLAMA
REKLAMA