"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim
- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
2022-04-19, 11:11
O 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz. Nawiązując do wojny na Ukrainie, przyznał, że "bez wątpienia koszmar wojny i bestialstwa rosyjskie, które obserwujemy, skłaniają w ciągu ostatnich tygodni do refleksji historycznych".
"Wiedzieli, że nie mają szans"
- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, ponieważ to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - podkreślił historyk.
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że powstanie "było dramatem blisko 400 tys. Żydów, którzy mieszkali w Warszawie przed wojną". - Warszawa była po Nowym Jorku największym skupiskiem Żydów na świecie. 3 miliony Żydów mieszkało w Polsce. Niemcy stworzyli dla nich getto w sercu miasta i przez kilkanaście miesięcy ich mordowali - mówił.
ŻZW vs. ŻOB
Piotr Dmitrowicz wyjaśnił też, czym był ŻZW. - Żydowski Związek Wojskowy był organizacją prawicową, która mocno różniła się od Żydowskiej Organizacji Bojowej. Większość członków ŻZW zginęła albo w trakcie powstania w getcie, albo tuż po nim, dlatego ciężko było przypomnieć jego historię - wskazał.
REKLAMA
- Członkowie ŻZW wywodzili się z przedwojennego Wojska Polskiego, sama organizacja liczyła około 150-200 osób. Wiemy, że jak na warunki powstańcze oni byli świetnie przygotowani, jednak w tej dramatycznej walce nie dysponowali wybitnym arsenałem militarnym - zaznaczył historyk.
Jak podkreślił gość audycji "Niemcy dokonali holocaustu i to nie przypadek, że wybrali ziemie polskie na obozy koncentracyjne i mordowanie Żydów". - Cały holocaust jest czymś tak potwornym i niedającym się zrozumieć w swoim wymiarze. Tych zbrodni dokonywali zwykli, normalni Niemcy - ocenił Piotr Dmitrowicz.
Posłuchaj
Warszawskie getto utworzono jesienią 1940 roku. Było to największe getto w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie. Zamknięcie żydowskiej ludności na wydzielonym obszarze miało ułatwić Niemcom późniejsze wywożenie Żydów do obozów zagłady.
19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie. We wtorek (19.04) o godz. 12.00 w stolicy zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania, aby uczcić pamięć bohaterów zrywu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Piotr Dmitrowicz
Data emisji: 19.04.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 10.09
PR24/nt
Polecane
REKLAMA