Amerykański sprzęt dla polskiej armii. Szef MON rozmawia o zakupie uzbrojenia
Szef polskiego resortu obrony Mariusz Błaszczak spotyka się dziś z przedstawicielami największych amerykańskich firm zbrojeniowych. Tematem rozmów jest zakup nowego uzbrojenia dla polskiej armii - chodzi m.in. o systemy rakietowe, samoloty i śmigłowce.
2022-04-21, 16:44
Po wczorajszym spotkaniu z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, minister Mariusz Błaszczak powiedział, że rozmowa dotyczyła przyspieszenia dostaw już zamówionego sprzętu wojskowego oraz "skokowego zwiększenia zdolności obronnych Rzeczypospolitej Polskiej". Sekretarz obrony USA zadeklarował wsparcie dla tego procesu.
Śmigłowce, samoloty i rakiety
Pytany później o jaki sprzęt wojskowy chodzi, Mariusz Błaszczak wymienił kolejne dostawy rakiet HEIMARS, systemu Patriot, kolejnych eskadr samolotów wielozadaniowych a także śmigłowców szturmowych.
Minister poinformował, że o szczegółach będzie rozmawiać z przedstawicielami największych amerykańskich firm zbrojeniowych - Lockheed Martin, General Dynamics oraz Boeing.
Nowe Abramsy dla polskiej armii
5 kwietnia szef MON umowę na dostawę do Polski 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji za ok. 4,75 mld dolarów. Zapowiedział też, że jeszcze w tym roku wojsko USA przerzuci do Polski 28 czołgów w celach szkoleniowych. Dostawy przewidziano na lata 2025-26.
REKLAMA
Podpisują kontrakt, Mariusz Błaszczak podkreślił, że "tylko bezpieczna Polska może się rozwijać". - Mamy tego świadomość, więc tworzymy nowe jednostki wojskowe, wyposażamy jednostki wojskowe w nowoczesny sprzęt - powiedział.
- Podkreślam: czołgi Abrams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie, tak jak F-35 są najnowocześniejszymi samolotami na świecie. A więc zamawiamy, kupujemy sprzęt, który jest najlepszy - wskazał minister.
W lutym, na kilka dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę, Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce wozów w tym wariancie, produkowanym seryjnie od 2018 r., i wprowadzonym do służby w amerykańskich wojskach lądowych dwa lata później (PAP)
Czytaj także:
- Szef MON: wiele krajów nie chciało widzieć w Rosji potencjalnego agresora. To Polska miała rację
- Umowa na rakiety Narew podpisana. Błaszczak: stworzą kolejną warstwę obrony
- Płk Pietrzak: żołnierze WOT byli w drugiej linii, teraz stoją bezpośrednio na granicy
mbl
REKLAMA
REKLAMA