Robert Knap: Niemców nie interesują ludzkie dramaty, kooperacja z Rosją jest dla nich najważniejsza

- Już w tym momencie Niemcy stają się rzecznikiem powrotu Rosjan do Europy z ich planami gospodarczymi i politycznymi projektami. (...) Może się okazać, że to Niemcy będą hamulcowym przy rozliczaniu Rosji i Putina za wojnę na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap (TVP Info). Gościem "Debaty dnia" był także Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).  

2022-04-21, 21:07

Robert Knap: Niemców nie interesują ludzkie dramaty, kooperacja z Rosją jest dla nich najważniejsza
Robert Knap: uważam, że Berlin ciągle liczy na to, że po wygaszeniu działań wojennych będzie możliwa kooperacja gospodarcza z Rosją . Foto: shutterstock.com/Vladislav Gajic

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Portal Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje, że sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza.

Sprawę skomentował publicysta TVP Info, Robert Knap. - Wątpię, że powstanie komisja śledcza, dlatego, że jest to interes niemiecki. Cała klasa polityczna jest "umoczona" w tej sprawie. Ona na projekcie Nord Stream 2 urosła i chciała z niego żyć.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że w kwestii polityki Berlina wobec Rosji ciągle mamy do czynienia z pewnym modelem postępowania.

- Co chwile pojawiają się doniesienia, że władze niemieckie są jak najbardziej konsekwentne. Co to oznacza? W moim przekonaniu oznacza to, że Niemcy nie patrzą na to, jak toczy się dzisiaj wojna, jak rozgrywają się dramaty ludzkie na Ukrainie, ale przede wszystkim myślą, co będzie potem, jaką Europę będą chciały widzieć po wyciszeniu wojny na Ukrainie. Myślę, że to jest ta perspektywa, która decyduje o tym, w jaki sposób Berlin się zachowuje. Uważam, że ciągle liczy na to, że po wygaszeniu działań wojennych będzie możliwa kooperacja gospodarcza z Rosją - ocenił. 

REKLAMA

Z kolei Jerzy Mosoń stwierdził, że polityka niemiecka wobec Kremla nie powinna zaskakiwać.

- W Niemczech od lat mówi się o świętym, nienaruszalnym przymierzu niemiecko-rosyjskim. Zostało ono ugruntowane już po II wojnie światowej. Dzisiejszy sojusz jest dużo mocniejszy, niż ten zawiązany przez carycę Katarzynę II - stwierdził.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

Publicyści o polityce Berlina wobec Rosji w kontekście trwającej wojny na Ukrainie cz. 2 ("Debata dnia") 24:36
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Publicyści o polityce Berlina wobec Rosji w kontekście trwającej wojny na Ukrainie cz. 1 ("Debata dnia") 22:58
+
Dodaj do playlisty

***

REKLAMA

Audycja"Debata dnia"

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Robert Knap (TVP Info) 

Data emisji: 21.04.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 18.06

kmp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej