Ukraina kandydatem do UE. Pawłowska: nie możemy wpychać naszego sąsiada w objęcia Putina
- Okrągłe frazesy i obietnice to jedno, konkretne działania to drugie. Polska robi wszystko, co należy, mamy na barkach ogromną pomoc, jesteśmy jedynym krajem w historii, który przyjmując ok. 3 mln uchodźców, nie zorganizował żadnego obozu przejściowego, otworzyliśmy swoje serca. Cały świat jest pod wrażeniem tego, co robimy - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Pawłowska (PiS) w rozmowie z Dariuszem Wieczorkiem (Lewica).
2022-04-25, 09:25
W czerwcu jest spodziewana wstępna, pozytywna ocena Komisji Europejskiej w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii.
Dariusz Wieczorek komentował postawę państw UE wobec wojny na Ukrainie. - Oczekujemy zwiększenia pomocy Ukrainie, przyjęcia jej do UE i odcięcia się od dostaw rosyjskich surowców. Ta dyskusja toczy się również w Niemczech, które zmieniły swoją postawę, jeszcze niedawno nie odcinali się np. od kwestii związanych z Nord Stream II, w tej chwili mówią, że był to błąd, sankcje trzeba było zastosować w 2014 r. - zwracał uwagę.
- Jesteśmy krytyczni wobec tego, co robi SPD w Niemczech, ale namawiamy ich do tego, by zmienili swoje stanowisko. Podobnie, jeśli chodzi o środki dla krajów pomagających uchodźcom, nie wyobrażam sobie, żeby UE nie uruchomiła specjalnego funduszu - dodał poseł Lewicy.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Monika Pawłowska zwracała uwagę na postawę Francji i Niemiec wobec wojny Ukrainy z Rosją. - Mówią o pomocy, ale to się nie dzieje, mijają dwa miesiące wojny, a ich ubolewanie i opieszałość niczego nie zmieniają. Gazprom notuje rekordową sprzedaż, ten gaz jest pompowany na zachód, do Niemiec i Francji, które nie odcięły się od finansowania wojny. Inaczej tego nie można nazwać - oceniła.
- Mam nadzieję, że wszystkie kraje, nie tylko my, będą postulowały, aby Ukraina nie została odepchnięta przez Zachód. To jest nasz najbliższy sąsiad, którego nie powinniśmy wpychać w objęcia Putin - podkreślała poseł PiS.
Amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin odwiedzili w niedzielę Kijów. Wykorzystali pierwszą oficjalną wizytę na Ukrainie od czasu inwazji Rosji, aby ogłosić stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do tego kraju. Przedstawiciele USA poinformowali też o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa.
REKLAMA
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Monika Pawłowska, Dariusz Wieczorek
Data emisji: 25.04.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 08.22
PR24/ka
REKLAMA