Dopłaty do nawozów. Wiceminister rolnictwa: pozwolą uniknąć drastycznych wzrostów cen

- Środki, które rozdysponujemy na pomoc do zakupionych przez rolników nawozów, są w stu procentach krajowe, to budżet państwa ponosi tego koszty - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

2022-04-25, 16:15

Dopłaty do nawozów. Wiceminister rolnictwa: pozwolą uniknąć drastycznych wzrostów cen
Dopłaty do nawozów. Gembicka: pozwolą uniknąć drastycznych wzrostów cen żywności już jesienią. Foto: Pixabay

Rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do zakupionych nawozów. Wnioski mogą składać w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O pomoc może ubiegać się każdy rolnik, który kupił nawozy po 1 września 2021 roku i ma dowód jego zakupu. Ci, którzy dopiero planują ich zakup, muszą to zrobić do końca naboru wniosków, czyli do połowy maja.

- Te prawie 4 miliardy złotych to inwestycja w przyszłość pod kątem tego, abyśmy jesienią nie cierpieli z powodu wyższych cen. Rolnicy od zeszłego roku ponoszą ogromne koszty na zakup nawozów, w związku z tym pomoc przyczyni się do tego, że ceny żywności nie będą rosły tak drastycznie - wyjaśniła Anna Gembicka.

"Polska bezpieczna"

Dodała, że z powodu wojny na Ukrainie i obsiania ok. 60 proc. tamtejszych pól, należy spodziewać się ubytków w żywności na globalnych rynkach, ale Polska jest pod tym względem bezpieczna i samowystarczalna, a wartość naszego eksportu z roku na rok wzrasta jeśli chodzi o żywność.

- W zeszłym roku eksport żywności opiewał na wartość ok. 40 miliardów złotych, ale trzymamy rękę na pulsie. Jeżeli chodzi o zboże, drób, wołowinę i wieprzowinę to w tych kategoriach możemy mówić o samowystarczalności, ale pamiętamy, że Ukraina zaopatrywała w zboża państwa afrykańskie - powiedziała Anna Gembicka.

REKLAMA

"Wywołać głód"

Zauważyła jednocześnie, iż istnieją obawy o to, że Rosja i jej przywódca Władimir Putin, niszcząc wszelkie dobra na Ukrainie, chce celowo doprowadzić do braków żywności na świecie, wywołać jednocześnie głód w niektórych jego częściach i poprzez niego doprowadzić do kolejnego kryzysu migracyjnego.

Na pomoc rolnikom w zakupie nawozów, których ceny od kilku miesięcy stale rosną, rząd przeznaczył 4 miliardy złotych. Jest to jeden z elementów "tarczy antyputinowskiej". Aby otrzymać pomoc, trzeba mieć nadany numer ewidencji producentów. Wnioski można składać do 16 maja, do wniosku należy dołączyć kopię faktur i duplikaty równorzędnych dokumentów księgowych, które dokumentują zakup nawozów w określonym terminie.

Czytaj także:

Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, mówiąc o Krajowej Grupie Spożywczej, powiedziała że jest to mechanizm tak przygotowany, by przeprowadzać działania na rynku zgodnie z prawem unijnym.

REKLAMA

Posłuchaj

Dopłaty do nawozów. Gembicka: pozwolą uniknąć drastycznych wzrostów cen żywności już jesienią ("Gość PR24") 8:50
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi

REKLAMA

Data emisji: 25.04.2022

Godzina: 15:06 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej