Premier jedzie do Berlina. Chce przekonywać kanclerza Niemiec do większego wsparcia Ukrainy

Premier udaje się z wizytą roboczą do Niemiec. W Berlinie prezes Rady Ministrów spotka się m.in. z kanclerzem Olafem Scholzem i przedstawicielami niemieckiego biznesu. Rozmowy mają dotyczyć wzmocnienia unijnych sankcji wobec Rosji, premier ma też namawiać władze w Berlinie do zwiększenia dostaw uzbrojenia na Ukrainę.

2022-04-26, 06:34

Premier jedzie do Berlina. Chce przekonywać kanclerza Niemiec do większego wsparcia Ukrainy
Premier jedzie do Niemiec spotkać się - w ramach wizyty roboczej - z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Foto: Krystian Maj/KPRM/flickr.com

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie rozpocznie się późnym popołudniem. Podczas rozmów zostaną poruszone kwestie pomocy Ukrainie i sankcji wobec Rosji. Omawiane będą także sprawy bezpieczeństwa energetycznego.

Premier: trzeba szybko odbudować Ukrainę

Przed swoją kolejną dyplomatyczną ofensywą premier Mateusz Morawiecki nie ukrywał niezadowolenia z obecnego kształtu pakietu sankcyjnego, licząc na większą stanowczość państw zachodnich. W tym celu polski rząd zainicjował akcję "Stop Russia Now!". Na ulicach Berlina i innych europejskich miast pojawią się billboardy, które mają przypominać o budzących grozę zbrodniach Rosji na Ukrainie.

- Udaję się do Niemiec i tam również będę rozmawiał o zredefiniowaniu wielu polityk, po to, abyśmy mogli wspólnie szybko odbudować Ukrainę - powiedział szef polskiego rządu.

Müller: rozmowa Morawiecki-Scholz nie będzie łatwa

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że reakcja Zachodu na agresję Rosji na Ukrainę mogłaby być jeszcze silniejsza. - Niestety postawa rządu niemieckiego spowodowała, że sankcje nie mają tak daleko idącego charakteru, jak mogłyby mieć. Dlatego bez wątpienia nie będzie to łatwa rozmowa - powiedział Müller. Jak dodał, roboczy charakter spotkania Morawiecki-Scholz umożliwi przedyskutowanie różnych elementów różnic, jakie dzielą Warszawę i Berlin w kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej.

REKLAMA

Rzecznik rządu ocenił, że wskutek inwazji Rosji na Ukrainę opinia publiczna w Niemczech powoli rozumie, że sytuacja geopolityczna diametralnie się zmieniła. - Natomiast te zmiany, jeśli chodzi o decyzje na poziomie rządowym, są dużo wolniejsze niż nawet oczekiwania opinii publicznej w Niemczech - powiedział Piotr Müller.

Embargo na rosyjską ropę?

W agendzie rozmów szefów rządów Polski i Niemiec znajdą się także kwestie z zakresu bezpieczeństwa energetycznego w kontekście dynamicznego wzrostu cen energii w Unii Europejskiej. Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział brytyjskiemu "The Times", że Bruksela wkrótce przedstawi szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji, który będzie zawierał "jakąś formę" embarga na ropę naftową.

W Berlinie będzie także przebywał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki wybiera się z wizytą w Berlinie. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki ma w Berlinie namawiać niemieckiego kanclerza do zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej