Wstrzymanie gazu do Polski. Szynkowski vel Sęk: od lat przygotowywaliśmy się do tego scenariusza
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z portalem RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) podkreślił, że wstrzymanie dostaw gazu z Rosji nie było dla Polski zaskakujące. Jak podkreślił, był to scenariusz, na który "od lat przygotowywaliśmy się".
2022-04-28, 12:23
Polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk stwierdził, że embargo było spodziewane. - Nie zaskoczyło nas to zatrzymanie dostaw gazu z Rosji, od lat przygotowywaliśmy się do tego scenariusza, a już od 2015 roku stopniowo zmniejszaliśmy naszą zależność od rosyjskiego gazu ziemnego o około 20 procent - powiedział Szynkowski vel Sęk w rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Polska zrealizowała pomysł byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby zbudować terminal dla skroplonego gazu ziemnego (LNG). - Obecnie sami produkujemy około 20 procent naszego zapotrzebowania na gaz - podkreślił wiceszef MSZ.
"Jasna perspektywa"
- Mamy jasną perspektywę i jasny plan, jak sobie z tym poradzić - powiedział Szynkowski vel Sęk. Jak stwierdził, obecne dostawy są bezpieczne, ponieważ polskie magazyny gazu są wypełnione blisko w 80 procentach. Średnia unijna wynosi obecnie zaledwie 30 procent.
W maju Polska spodziewa się nowych dostaw z Litwy poprzez zlokalizowany tam nowy terminal LNG. - To da nam ponad dwa miliardy metrów sześciennych dodatkowego gazu - zapewnił.
Baltic Pipe
- Latem będą dodatkowe dostawy przez moce przesyłowe ze Słowacji. Jesienią zostanie oddany do użytku nowy gazociąg przez Morze Bałtyckie - Baltic Pipe. Będzie on dostarczał do Polski norweski gaz ziemny, początkowo około trzech miliardów metrów sześciennych do końca roku. W 2023 r. będzie to dziesięć miliardów metrów sześciennych, co bardzo pomoże nam w całkowitym uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.
REKLAMA
Polska od dawna zapowiadała, że nie przedłuży kontraktu z Rosją na dostawy, który obowiązuje do końca 2022 roku - przypomina w czwartek portal RND.
- Polska chce stworzyć system ETS na rzecz derusyfikacji. Anna Moskwa apeluje do krajów UE o solidarność
- Narada w BBN. Rozmawiano nt. wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego Polski
Zobacz także: Jacek Sasin w "Sygnałach dnia"
es
REKLAMA